Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Niedzielski: Możliwe dalsze obostrzenia

mm 13:33 15 marca 2021
TV Republika
W tym tygodniu liczba łóżek covidowych zwiększy się o 4 tysiące; łącznie będzie ich 35 tysięcy; docelowo wzrost do 40 tysięcy – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Podczas konferencji prasowej Niedzielski zwracał uwagę, że w ostatnim czasie notujemy zwiększenie obłożenia łóżek covidowych i respiratorowych. – Sytuacja wygląda tak, że w ciągu ostatniego tygodnia ten przyrost liczby łóżek obłożonych wyniósł blisko 3 tysiące, podczas gdy w poprzednich tygodniach to było 2-2,5 tys. Była taka zasada, że to się zwiększało z tygodnia na tydzień o 500, co wywołuje ogromną presję na infrastrukturę przeznaczoną do walki z koronawirusem – mówił szef MZ.

Dlatego – zaznaczył – „w tym tygodniu planujemy, że liczba łóżek w systemie zwiększy się o 4 tys., tak, żeby w miarę możliwości wyprzedzać przyrost tych hospitalizacji, które obserwowaliśmy w ostatnim okresie”.

Poinformował również, że została podjęta decyzja o zwiększeniu całej infrastruktury przeznaczonej do walki z COVID-19 do 35 tys. łóżek. – Na tę chwilę liczba ta wynosi 30 tys. – dodał Niedzielski. Wskazał, że docelowo, w perspektywie dwutygodniowej, odtworzona ma zostać infrastruktura szpitalna z czasów drugiej fali koronawirusa, gdy wszystkich łóżek covidowych było 40 tys.

Szef MZ zwrócił również uwagę, że sytuacja jest zróżnicowana w poszczególnych regionach. – Najtrudniejsza sytuacja jest teraz w woj. kujawsko-pomorskim oraz mazowieckim, dlatego tam w pierwszej kolejności będą podejmowane decyzje nie tylko o otwieraniu i zwiększaniu infrastruktury w ramach szpitali tymczasowych, ale również o przywracaniu tych szpitali, które były przeznaczone na walkę z COVID-19 podczas drugiej fali – poinformował.

Dalsze obostrzenia

– Jeżeli będziemy mieli do czynienia z realnym, dużym przyspieszeniem dynamiki zachorowań, to konsekwencją będą decyzje dotyczące obostrzeń w skali całego kraju – zapowiedział Adam Niedzielski.

Michał Dworczyk poinformował z kolei, „że wszystko wskazuje na to, iż jutro będzie zaszczepiony 3-milionowy pacjent pierwszą dawką; to cieszy, to świadczy o tym, że Narodowy Program Szczepień działa efektywnie”.

– 18 marca rozpoczną się zapisy na szczepienia seniorów w wieku 68 i 67 lat; 22 marca rozpoczną się zapisy dla osób w wieku 66 i 65 lat; 25 marca wznowimy zapisy dla seniorów powyżej 70. roku życia – dodał szef KPRM.

Źródło: Facebook/KPRM, PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze