Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Naukowcy są pewni: jest woda w glebie Srebrnego Globu. NASA chce tam zbudować bazę

JK 17:59 27 października 2020
Człowiek na Księżycu. Zdjęcie ilustracyjne.pixabay.com
Naukowcy z NASA potwierdzili obecność wody na Księżycu. To, że woda w postaci lodu jest na srebrnym globie wiadomo już od 2018 roku, teraz wiemy też, że cząsteczki H2O znajdują się także w pokrywającej satelitę warstwie gleby.

Dzięki badaniom powietrznego obserwatorium SOFIA naukowcy potwierdzili także stałą obecność lodu w zacienionych miejscach na niskich szerokościach geograficznych. To ważne odkrycie ponieważ dzięki niemu wiemy, że woda jest na Księżycu o wiele bardziej powszechna niż wcześniej uważano.

Obecność lodu oraz cząsteczek wody w wierzchniej warstwie gleby jest również bardzo ważne dla planowanej misji Artemis, która po latach ma umożliwić powrót człowieka na Srebrny Glob oraz budowę tam stałej bazy.

Jak jednak mówi astronom doktor Piotr Witek, podczas misji nie będzie mowy o masowym pozyskiwaniu wody na Księżycu. - Tej wody nie ma tam dużo. Żeby uzyskać szklankę wody musielibyśmy przetworzyć tonę regolitu - powiedział astronom.

Baza na księżycu

Naukowcy zwracają uwagę na fakt, że obecność cząsteczek wody znacznie ułatwia organizację stałej bazy kosmicznej na Księżycu. Woda jest niewygodna w transporcie a jej obecność jest konieczna między innymi do wytwarzania tlenu oraz utleniania paliwa.

Wyniki badań są efektem pracy powietrznego obserwatorium SOFIA, czyli Stratosferycznego Obserwatorium Astronomii Podczerwonej. Obserwatorium umieszczone na pokładzie samolotu bada promieniowanie emitowane przez ciała niebieskie. W jednym z najnowszych badań udało się wychwycić widmo pochodzące z powierzchni Księżyca o cechach typowych dla cząsteczek wody.

Misja Artemis planowana jest w 2024 roku.

Źródło: NASA, twitter

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze