Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Najbliższe dni kluczowe dla brexitu. Czy Johnson przeforsuje umowę?

PR 12:30 21 października 2019
Telewizja Republika
Najbliższe dni mają być kluczowe jeśli chodzi o brexit. Okaże się, czy będzie potrzebne opóźnienie tego terminu, a jeśli tak, to o ile. Premier Wielkiej Brytanii zapowiadał, że zrobi wszysbko, by do brexitu doszło zgodnie z planem, czyli 31 października.

 

Boris Johnson chce w tym tygodniu przeforsować umowę w parlamencie. Unia Europejska na razie jednak nie podejmuje żadnych decyzji, tylko czeka na rezultaty tych zabiegów. "27" dopuszcza natomiast możliwość kolejnego opóźnienia brexitu do lutego, o czym poinformował w niedzielę dziennik Sunday Times.

Unia Europejska, po uzgodnieniu umowy brexitowej przez negocjatorów z Brukseli i Londynu, kontynuuje przygotowania do ratyfikacji porozumienia. Tak ustalili na niedzielnym spotkaniu ambasadorowie 27 krajów. Kolejny raz mają spotkać się za kilka dni, w zależności od przebiegu wydarzeń na Wyspach Brytyjskich.

Głosowanie w Parlamencie Europejskim nad umową wstępnie zaplanowano w czwartek. Wtedy już będzie znana decyzja brytyjskiego parlamentu. Jeśli posłowie zaakceptują porozumienie, do brexitu dojdzie 31 października, chyba że nastąpią opóźnienia w ratyfikacji umowy czy to po stronie unijnej, czy brytyjskiej. Wtedy koniecznie będzie techniczne przesunięcie tego terminu o kilka lub kilkanaście tygodni.

W przypadku odrzucenia umowy nastąpi dłuższe opóźnienie - polityczne. Wprawdzie Francja jest niechętna, ale - jak powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia jeden z dyplomatów - "27" zgodzi się na opóźnienie, jeśli alternatywą będzie brexit bez umowy.

Do politycznego przesunięcia potrzebny będzie kolejny szczyt. Beata Płomecka usłyszała, że mogłoby do niego dojść w najbliższą niedzielę, bądź dzień później. Jak podkreślają unijni dyplomaci, takie polityczne przesunięcie terminu brexitu nie będzie służyło kolejnym negocjacjom w sprawie umowy. Dodają, że powodem opóźnienia mogą być albo wybory, albo drugie referendum.

 

Czytaj także:

Protesty w Chile! Są ofiary

Źródło: IAR

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
Najnowsze