Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Nagrody Ministra 2020 rozdane. Znamy zwycięzców

AR 13:33 25 listopada 2020
Tegoroczna edycja nagród jest wyjątkowa – po raz pierwszy od kilkunastu lat nie towarzyszy jej uroczysta gala gov.pl
Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest przyznawana od 1997 roku artystom, twórcom i animatorom kultury za całokształt ich działalności lub za wybitne osiągnięcia w danym roku w reprezentowanej przez nich dziedzinie. To prestiżowe wyróżnienie pozwala Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreślić najważniejsze nurty i zjawiska, pojawiające się w polskiej kulturze, poprzez uhonorowanie osób, które je tworzą i reprezentują.

Aktorzy Katarzyna Łaniewska i Wiesław Gołas oraz dyrygent Kazimierz Kord, a także m.in. rzeźbiarz i performer Jacek Adamas, reżyserka Maria Dłużewska, kompozytor Michał Lorenc oraz pisarz Wojciech Wencel znaleźli się na liście laureatów Dorocznej Nagrody Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w dziedzinie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Nagrodę specjalną im. Tomasza Merty otrzymał historyk, prof. Wojciech Roszkowski. Nagroda przyznawana jest co roku od 23 lat.

Tegoroczna edycja nagród jest wyjątkowa – po raz pierwszy od kilkunastu lat nie towarzyszy jej uroczysta gala z udziałem nagrodzonych. Pamiątkowe statuetki zostaną przekazane osobiście przez przedstawicieli MKiDN lub za pośrednictwem poczty, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

- W tym trudnym czasie, w czasie pandemii i kryzysu, który dotknął wielu dziedzin życia społecznego i gospodarczego i odcisnął piętno również na całym sektorze kultury - docenienie ludzi kultury, nagrodzenie ich wieloletniej pracy ma dziś szczególne znaczenie. Kultura jest istotnym czynnikiem tworzącym naszą narodową wspólnotę, a jej twórcy – sami zmagając się z niełatwymi okolicznościami – stanowią dla wielu duchowe wsparcie, dodają otuchy, pozwalają na chwilę refleksji i oderwanie od codzienności. Pandemia pokazała, jak przygnębiający, smutny i pusty może być świat bez dostępu do kultury. Dlatego dziś w sposób szczególny dziękuję twórcom, artystom, edukatorom, animatorom i wszystkim, którzy każdego dnia dbają o nasze narodowe dziedzictwo – podkreśla minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, Piotr Gliński.

Źródło: gov.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze