Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Mosiński: Westreplatte jest wartością nadrzędną wszystkich Polaków! Niestety miasto Gdańsk nie zdało egzaminu...

M.N. 18:54 3 lipca 2019
Telewizja Republika
Westerplatte i pamięć po żołnierzach, którzy tam zginęli powodują, że to nie jest własność Gdańska! Westreplatte jest wartością nadrzędną wszystkich Polaków – zarówno tych w kraju, jak i za granicą. Niestety miasto Gdańsk nie zdało egzaminu, jeśli chodzi o dbanie tego miejsca - powiedział dla Telewizji Republika Jan Mosiński.

Ursula von der Leyen została nominowana na stanowisko szefa Komisji Europejskiej jednogłośnie, przy jednym głosie wstrzymującym się - poinformowała dziennikarzy po wtorkowym szczycie UE kanclerz Niemiec Angela Merkel.

– Udało nam się odsunąć kandydaturę Timmermansa i jest to sukces bez względu na to, co mówi w tej kwestii Grzegorz Schetyna. To jest porażka środowiska PO, która liczyła, że szefem KE będzie właśnie Timmermans – tłumaczył Mosiński. 

Dodał, że to była heroiczna walka i negocjacje, których dokonał w dużej mierze premier Morawiecki. 

– Ursula von der Leyen to z pewnością kandydat lepszy od pana Timmemransa – podkreślił.

 SPECUSTWA WS. WESTERPLATTE

– Westerplatte i pamięć po żołnierzach, którzy tam zginęli powodują, że to nie jest własność Gdańska! Westreplatte jest wartością nadrzędną wszystkich Polaków – zarówno tych w kraju, jak i za granicą. Niestety miasto Gdańsk nie zdało egzaminu, jeśli chodzi o dbanie tego miejsca – powiedział Mosiński. 

– Brakowało dobrego gospodarza dla Westerplatte i państwo polskie ma obowiązek dbać o takie miejsce i stąd ta specustawa – zaznaczył.

Podkreślił, że sprzeciw władz miasta w tej kwestii jest tylko i wyłącznie polityczny. – Tutaj nie chodzi o PiS tylko o Polskę, pamięć i prawdę historyczną.  

Poselski projekt ustawy "o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku" wpłynął do Sejmu w maju. W drugiej połowie czerwca zajęła się nim Komisja Infrastruktury wprowadzając do niego poprawki m.in. redakcyjne i legislacyjne.

Według autorów projektu, posłów PiS, ustawa w tej sprawie usprawni budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku. Posłowie PiS chcą, by Westerplatte lepiej niż dotychczas ukazywało heroizm polskich żołnierzy, którzy we wrześniu 1939 r. stawili opór w tym miejscu po agresji III Rzeszy Niemieckiej na Polskę. Ich zdaniem, teren ten nie jest należycie wykorzystany dla polskiej pamięci. Posłowie PiS przekonują jednocześnie, że w obecnym stanie prawnym do zrealizowania inwestycji na terenie Westerplatte konieczne byłoby "przeprowadzenie długotrwałej i skomplikowanej procedury", dlatego przygotowali specustawę.

Projekt w sprawie Westerplatte skrytykowali posłowie opozycji i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która zabiega o jego wycofanie. Według niej jest to próba przejęcia Westerplatte przez władzę centralną. W tej sprawie prezydent Gdańska spotkała się pod koniec czerwca z wiceministrem kultury Jarosławem Sellinem. Wiceszef MKiDN zaproponował po rozmowie, by przedstawiciele miasta Gdańsk weszli do komitetu honorowego budowy Muzeum Westerplatte i mieli wpływ na jego kształt. Prezydent Gdańska poinformowała z kolei, że złożyła Sellinowi ofertę, że tereny miasta mogą być wniesione do powstającego Muzeum Westerplatte i że ta instytucja będzie współtworzona przez samorząd i stronę rządową, które wspólnie wezmą za nią odpowiedzialność. 

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze