Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Morawiecki: Władza rosyjska stara się odtworzyć stalinowską wersję historii

sm 11:08 16 stycznia 2020
Jesteśmy tutaj również po to, żeby uczcić śmierć Jana Palacha. Była protestem przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego de facto wojsk sowieckich, Rosji sowieckiej na Czechosłowację, na próby demokratyzacji -powiedział Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Pradze.

Mateusz Morawiecki powiedział naprawdę ważne słowa. - My również pamiętamy w Polsce, że także Ryszard Siwiec we wrześniu 8 września dokonał aktu samospalenia w proteście przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowacje. Ryszard Siwiec zginął po tym akcie samospalenia kilka dni później. Dokonał go na Stadionie X-lecia w  obecności najwyższych funkcjonariuszy państwa komunistycznego, PZPR i w obecności blisko 100 tysięcy uczestników dożynek na Stadionie X-lecia - mówił.

I kontynuował: - Te akty samospalenia, jak również inne, które miały miejsce w Budapeszcie, w Kijowie i inne również w Pradze przypominają nam o losach państw Układu Warszawskiego, państw bloku sowieckiego. Przypominają nam również o tym co w swoich dziennikach zapisała w tak charakterystyczny sposób Maria Dąbrowska, bardzo znana pisarka, że dzisiaj byli jeszcze tu Niemcy, a wieczorem jesteśmy pod okupacją bolszewicką.

- To tragiczne losy Polski po drugiej wojnie światowej, kiedy mogliśmy pozbyć się strasznej morderczej okupacji niemieckiej, ale zaraz potem rozpoczęła się okupacja Rosji sowieckiej i niech ta śmierć Jana Palacha, Ryszarda Siwca, Jana Zajica, i wielu innych przypomina nam o tym, jak z ogromnym poświęceniem Polacy, Czesi, Węgrzy walczyli z okupacją sowiecką po II wojnie światowej i również nasze działania oczywiście polska solidarność doprowadziły do tego, że mamy dzisiaj wolność, mamy demokrację, mamy praworządność - mówił Premier.

- Smutne jest to, że władza rosyjska nie tylko odtwarza gesty, które miały miejsce po drugiej wojnie światowej, ale czasami również stara się odtworzyć stalinowską wersję historii. My będziemy temu na pewno bardzo mocno przeciwdziałać. Wiemy kto był po stronie wolności - zaapelował Morawiecki.

- Takie były czasy pod koniec drugiej wojny światowej, Polskę wyzwalano przy kluczowym wsparciu wówczas Armii Czerwonej, ale jednak wiemy też jakie były losy żołnierzy Armii Krajowej, którzy byli wówczas mordowani, wsadzani do więzień, wywożeni na Syberię, wywożeni do łagrów i o tym, nie tylko nie możemy zapomnieć, ale to jest prawdziwa historia Polski po drugiej wojnie światowej.

 

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze