Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Morawiecki: Testament śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego dokonuje się poprzez dbanie o NATO

kos 7:55 27 marca 2018
premier.gov.pl
Dla mnie ta nagroda jest absolutnie wyjątkowa. Przede wszystkim dlatego, że prezydent Lech Kaczyński jest dla mnie uosobieniem wagi, powagi, znaczenia i roli niepodległego państwa polskiego, a takie właśnie państwo jest największym skarbem – powiedział premier Mateusz Morawiecki, który został tegorocznym laureatem Nagrody im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Traktuję tę nagrodę jako wielkie zobowiązanie do podążania drogą, którą wytyczył pan prezydent Lech Kaczyński swoim życiem, działalnością, zasadami, ideami, wizją – mówił szef rządu po odebraniu nagrody z rąk Marty Kaczyńskiej, prezes zarządu stowarzyszenia Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Wspominając patrona nagrody podkreślał, iż był on człowiekiem, który mieścił w sobie wiele pierwiastków polskości, takich, które rzadko w jednym człowieku można spotkać: połączenie miłości do tradycji z dążeniem do nowoczesności, wolności i solidarności, romantyzmu i pozytywizmu, ale także konsekwencji w realizacji wytyczonych celów, połączonej z tolerancją wobec swoich adwersarzy.
Prezydent Lech Kaczyński zawsze starał się, w tej roli, w której był z profesjonalizmem, ale zarazem z umiejętnością zrozumienia drugiego człowieka, realizować cele, które były dla Polski najważniejsze – mówił szef rządu wspominając różne etapy w karierze politycznej śp. Lecha Kaczyńskiego.

Premier przypomniał, że śp. prezydent Lech Kaczyński patrzył na trudną historię Polski, jako na historię wielkich idei, myśli, historię pomocy innym. Dodał, że postrzegał Polskę nie jako ofiarę, tylko zwyciężczynię, królową historii świata. Zawsze walczył o pamięć i prawdę.

Kilka miesięcy przed swoją tragiczną śmiercią, pan prezydent zaproponował kilka przesłań, które powinny być dla nas drogowskazem, a dzisiaj widać już nawet, że staramy się jego testament wypełniać – mówił szef rządu.

Premier Mateusz Morawiecki mówił, w tym kontekście, o wielkim znaczeniu tego, by Polska zrzuciła z siebie niepotrzebne odniesienia i spuściznę sprzed 1989 roku. To właśnie robimy poprzez walkę o lepszy wymiar sprawiedliwości, poprzez ustawy dezubekizacyjne, antyesbeckie – mówił.

Zdaniem szefa rządu, realizacja pozostawionego testamentu przez śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego dokonuje się aktualnie m.in. poprzez dbanie o NATO, które jest dla nas jedyną gwarancją bezpieczeństwa, a także obecność amerykańskich wojsk w naszym kraju oraz zamiar zakupu zestawów rakietowych od USA. Zdaniem premiera, zgodnie z przesłaniem śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, polski rząd wzmacnia i odgrywa ważną rolę w Europie Środkowej.

Odbudowujemy wartość Grupy Wyszehradzkiej oraz staramy się realizować niełatwą, ale bardzo ważną i przyszłościową ideę Trójmorza – mówił szef rządu.

Odnośnie polityki gospodarczej premier zaznaczył, iż po ostatnich wyborach, wygranych przez Prawo i Sprawiedliwość, została rzucona rękawica utartym modelom gospodarczym i prawdom do tej pory niekwestionowanym. Nawiązał także do roli Polski w Unii Europejskiej, podkreślając, iż śp. prezydent Lech Kaczyński mówił, że musimy walczyć o nasz status w Unii Europejskiej, bo – zacytował słowa L. Kaczyńskiego – jeśli nie będziemy tego robić to, w architekturze unijnych państw, nasz budynek, będzie wciśnięty i będzie ciasno wkomponowany pomiędzy inne.

Zadając sobie pytanie o łatwość wyznaczonych przez śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego celów, premier odpowiedział: One nie są łatwe, ale cechą łączącą wybitnych ludzi naszej historii było to, że oni domagali się od Narodu nie łatwych celów, ale wielkich celów, bo tylko wielkie cele są w stanie odbudować należną nam pozycję w rodzinie narodów europejskich i na świecie – podkreślił.

I dlatego idziemy tą drogą. Ten drogowskaz jest dla nas najważniejszym przykazaniem i w wielu naszych politykach czerpiemy z tej spuścizny pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego pełną garścią – oświadczył na zakończenie premier Mateusz Morawiecki.

*******

Nagroda im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego przyznawana jest przez zarząd Ruchu Społecznego wybitnym osobistościom, w uznaniu za zasługi na rzecz Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Źródło: premier.gov.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze