Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Morawiecki: Rezygnujemy z 9,2 mld dolarów linii kredytowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego

9:40 15 października 2017
Fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska
"Rezygnujemy z 9,2 mld dolarów linii kredytowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego" - poinformował w sobotę cytowany na Twitterze Ministerstwa Finansów wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Zdaniem Morawieckiego "Polska gospodarka jest w tak dobrej sytuacji, że możemy to zrobić.

Wicepremier wyjaśnił podczas wizyty w Waszyngtonie, że nasz kraj nie potrzebuje już nadzwyczajnego zabezpieczenia finansowego ze strony MFW.

Polska korzysta z dostępu do elastycznej linii kredytowej MFW od 2009 r., kiedy to o przystąpienie do niej wnioskował ówczesny minister finansów w rządzie PO-PSL Jacek Rostowski. W czasie globalnego kryzysu finansowego oraz w okresie pokryzysowym dostęp do FCL przyczyniał się do obniżenia premii za ryzyko na rynkach finansowych, co pozwoliło zmniejszać koszty obsługi zagranicznego zadłużenia. Obecnie dostęp do FCL, oprócz Polski, mają Kolumbia i Meksyk.

Do 2014 r. Polska miała dostęp do Elastycznej Linii Kredytowej w wysokości 22 mld SDR (czyli specjalne prawa ciągnienia, to międzynarodowa jednostka rozrachunkowa MFW). Umową z ubiegłego roku, na wniosek Polski, zmniejszono linię do wysokości 15,5 mld SDR (co odpowiadało równowartości ok. 22,1 mld dol.). W styczniu br., na kolejny wniosek Polski, FCL zmniejszono do kwoty 13 mld SDR.

Źródło: TVP Info

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze