Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Morawiecki: Przedsiębiorcy to nie kombinatorzy. Wicepremier ogłasza "Konstytucję Biznesu"

MD 13:20 18 listopada 2016
Telewizja Republika
- Jeśli mam szukać czynnika, który buduje silne gospodarki i szczęśliwe społeczeństwa to współpraca między przedsiębiorcami a państwem. Państwem, które rozumie przedsiębiorców oraz przedsiębiorców, którzy nie starają się omijać przepisów, ale razem z państwem budować wspólnie gospodarkę. Nie tylko nie jesteśmy wobec siebie w konfrontacji, ale to nasz wspólny interes – budowa silnego państwa i nadawanie na wspólnej fali - mówił dziś w Rzeszowie podczas Kongresu 590 wicepremier Mateusz Morawiecki,

- Nie wiem, czy znacie państwo ministra finansów, który uwalniał potencjał firm? Dotąd wychodziło nam to słabo, ale na szczęście jest z nami minister rozwoju i może jemu pójdzie to lepiej. Przyświecała nam ambicja, by było mniej nieprzespanych nocy, by mogli państwo polegać na prawie stanowionym przez rząd. Jest fundamentalnie ważne, byśmy na tym prawie mogli polegać – mówił podczas prezentacji „Konstytucji Biznesu” wicepremier Mateusz Morawiecki.

- Jeśli mam szukać czynnika, który buduje silne gospodarki i szczęśliwe społeczeństwa to współpraca między przedsiębiorcami a państwem. Państwem, które rozumie przedsiębiorców oraz przedsiębiorców, którzy nie starają się omijać przepisów, ale razem z państwem budować wspólnie gospodarkę. Nie tylko nie jesteśmy wobec siebie w konfrontacji, ale to nasz wspólny interes – budowa silnego państwa i nadawanie na wspólnej fali. Tego brakowało przez ostatnie 25 lat, bo przedsiębiorca był coraz bardziej traktowany jako przeciwnik – przypominał Morawiecki.

- Przedsiębiorcy to nie kombinatorzy, a państwo to nie łupieżca. W państwach, które odniosły sukces, budowany jest kompromis. Przy kompromisie obie strony są często nieco niezadowolone, ale ten kompromis musimy budować. Budując silną gospodarkę chce ją oprzeć na małych i średnich przedsiębiorcach. Popełniliśmy szereg błędów w latach 90. gdy nie budowaliśmy polskiej własności, gdy gąszcz przepisów uniemożliwiał rozwijanie skrzydeł. Pozbywaliśmy się własności zbyt łatwo – mówił minister finansów i rozwoju.

„Konstytucja Biznesu”, a w szczególności prawo przedsiębiorców ma oprzeć się na 4 zasadach. Pierwszą jest zasada „co nie jest prawnie zabronione, jest dozwolone”, druga zasada domniemanej uczciwości przedsiębiorcy, trzecią – przyjazna interpretacja przepisów, a czwartą – zasada proporcjonalności, w myśl której np. urząd nie będzie mógł obciążać przedsiębiorcy w sposób nieuzasadniony.

„Konstytucja' wprowadzi również znaczna uproszczenia dla przedsiębiorców. Wśród nich znajdzie się możliwość zakładania drobnej działalności bez konieczności rejestracji. Warunkiem uznania działalności za drobną jest przychód miesięczny nieprzekraczający 50% minimalnego wynagrodzenia. Początkujący przedsiębiorcy będą również zwolnieni z uiszczania składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwsze 6 miesięcy działalności. Rząd planuje również prostsze, czytelniejsze podatki.

Prawo dla przedsiębiorców ma być pisane prostym, zrozumiałym językiem, a wiele spraw będą oni mogli załatwić bez konieczności pojawiania się w urzędzie. Powstanie również stałe forum dyskusji i współpracy między przedsiębiorcami a ministerstwami, noszące nazwę Komisji Wspólnej Rządu i Przedsiębiorców.

Całość Konstytucji Biznesu znajdziecie Państwo pod tym linkiem

 

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze