Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Ministerstwo Cyfryzacji: Ruszył nowy portal dla gmin i powiatów

D.Z. 16:32 24 września 2020
MLegitymacja zaprezentowana podczas konferencji prasowej "Halinów pierwszą gminą w Polsce z mLegitymacją szkolną!"PAP
Ruszył portal internetowy, na którym wszystkie gminy i powiaty w Polsce mogą publikować swoje serwisy - poinformowało czwartek Ministerstwo Cyfryzacji.
"Samorzad.gov.pl to serwis zaprojektowany od początku do końca tak, aby odpowiadać na potrzeby zarówno obywateli, jak i samorządowców. My dostarczamy zaplecze techniczne i serwis, gminy odpowiadają za treści" – wyjaśnia, cytowany w informacji, minister cyfryzacji Marek Zagórski. Dodaje, że dołączenie do portalu jest bezpłatne.

Resort zapewnił, że nowy serwis jest "intuicyjny i przystępny" oraz, że stanowi on ułatwienie dla urzędników i gminnych włodarzy. "To koniec zmartwień o utrzymanie strony, czy problemy techniczne. Bierzemy to na siebie" - czytamy.

Zaznaczono też, że www.samorzad.gov.pl spełnia warunki dostępności cyfrowej. Ponadto - jak wskazano - gminy, które zdecydują się na przeniesienie swojej strony internetowej na samorzad.gov.pl, niejako w pakiecie dostaną możliwość korzystania z Biuletynu Informacji Publicznej.

Podkreślono również, że atutem nowego serwisu jest cyberbezpieczeństwo i oszczędności. "Dzięki migracji lokalnych serwisów na nasz portal gminy i powiaty nie będą musiały ponosić kosztów utrzymania oraz zapewnienia bezpieczeństwa danych przed cyberatakami" - napisano.

Dodano, że resort z myślą o samorządach wdraża również system Zapewniania Usług Chmurowych (ZUCH), czyli wsparcie wykorzystania rozwiązań chmurowych w administracji publicznej. "Portal służy do oferowania usług chmurowych przez dostawców komercyjnych - za jego pośrednictwem każdy urząd będzie mógł kupić wybrane usługi, takie jak narzędzia pracy grupowej, pakiet biurowy, czy wirtualny serwer" - napisano. Podkreślono, że urzędy będą mogły uzyskać pomoc w zakresie odpowiedniego doboru rozwiązania informatycznego, czy procesu zakupowego.

"Z myślą o samorządach prowadzimy także kampanię #CyberbezpiecznySamorząd. Jej celem jest podniesienie poziomu odporności systemów informacyjnych administracji publicznej, ale i budowanie świadomości i kompetencji urzędników w zakresie cyberbezpieczeństwa" – wskazał minister Zagórski.

Napisano, że w ramach kampanii resort cyfryzacji prowadzi także m.in. szkolenia i ćwiczenia dla urzędników. Poinformowano, że 2 października rusza kolejna tura szkoleń online. 

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze