Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Minister cyfryzacji wyjaśnia, dlaczego jest przeciwnikiem głosowania internetowego

JJ 15:59 20 kwietnia 2020
Telewizja Republika
Gościem programu „Od A do Z”, stworzonego z myślą o mediach społecznościowych Telewizji Republika był minister cyfryzacji, Marek Zagórski.

Prowadzący, Adam Zawadzki, zapytał swojego rozmówcę między innymi o to, czy w najbliższych wyborach prezydenckich możliwe będzie głosowanie przez Internet. Taką propozycję wysuwają niektóre ugrupowania opozycyjne, m.in. Konfederacja.

– Nie, takie prace nie są prowadzone. Ja zresztą od wielu lat jestem przeciwnikiem głosowania internetowego. Oczywiście zmieniły się warunki, natomiast zawsze uważałem, że jeżeli chodzi o ten akt wyborczy, to internet nie jest najlepszym sposobem. Gdyby tak było, to mielibyśmy to rozwiązanie powszechnie stosowane na świecie. Tymczasem tak naprawdę jest ono stosowane w niewielu krajach- tłumaczył minister Zagórski.

– Abyśmy mogli mówić o głosowaniu przez internet, to musimy po pierwsze stworzyć system, który będzie absolutnie bezpieczny. Po drugie, taki system musi być akceptowalny przez wszystkich, bo zawsze będą podejrzenia, że jakaś tam ingerencja jest nieuprawniona, ale musi być przede wszystkim bezpieczny na ataki z zewnątrz. Powinien być również dobrze przygotowany pod kątem wydajnościowym, bo wyobraźmy sobie sytuację, gdy 30 mln osób nagle, w tym samym czasie, chce zagłosować-dodawał szef resortu cyfryzacji.

– Takiej infrastruktury nie buduje się w ciągu kilku dni czy tygodni, to musi być naprawdę dobrze przygotowane- podkreślił.

Zobacz całą rozmowę z ministrem cyfryzacji Markiem Zagórskim, m.in. o nauce zdalnej oraz aplikacji „Kwarantanna domowa”.

 

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze