Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Miliard od Sorosa na sieć uniwersytetów

AS 7:57 28 stycznia 2020
flickr
Kontrowersyjny amerykański finansista George Soros ujawnił w szwajcarskim Davos plan sfinansowania sieci uniwersytetów, które mają pomóc w walce z „autorytatywnymi rządami”. Bardzo nie spodobało się to rządowi Węgier.

W ubiegłym tygodniu podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos lewicowy finansista zapowiedział nowy projekt – stworzenie sieci uniwersytetów. Stwierdził, że to najważniejszy i najbardziej trwały projekt jego życia, i zapowiedział, że przeznaczy na niego nawet miliard dolarów. Jego nowe uniwersytety mają promować liberalizm i otwarte granice oraz pomóc w powstrzymaniu dryfu w stronę autorytaryzmu. Sieć ma być oparta na istniejącym już Uniwersytecie Środkowoeuropejskim (CEU).

CEU został założony przez Sorosa w 1991 r., aby promować współpracę regionalną i demokratyzację w państwach byłego bloku wschodniego. Jego główną siedzibą był Budapeszt. W marcu 2017 r. rząd Węgier zaczął wprowadzać reformę wyższej edukacji, która zaostrzyła przepisy dotyczące działalności zagranicznych uniwersytetów, nie ukrywając, że chodzi właśnie o Uniwersytet Sorosa, jak nazywał go premier Viktor Orbán. Reforma odniosła zamierzony skutek – wobec braku porozumienia CEU w 2019 r. przeniósł większość swojej działalności do Wiednia...

 

CZYTAJ WIĘCEJ W DZISIEJSZEJ "GAZECIE POLSKIEJ CODZIENNIE"

 

Autor: Wiktor Młynarz

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję ocenę...


Andrzej Duda zmienia Konstytucję -zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Wczytuję komentarze...
Najnowsze