Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Merkel o sankcjach: Decyzja była konieczna

mk 20:41 29 lipca 2014
FLICKR.COM/ARNE.LIST/CC BY-SA 2.0
Kanclerz Niemiec Angela Merkel uznała decyzję UE o sankcjach wobec Rosji za konieczną ze względu na aneksję Krymu i destabilizację Ukrainy. Jak zaznaczyła, rosyjskie kierownictwo musi teraz zdecydować, czy wkroczy na drogę deeskalacji konfliktu i współpracy.

Merkel podkreśliła, że przywódcy UE wielokrotnie zwracali uwagę, iż sankcje nie są celem samym w sobie, lecz wdrożone zostaną tylko wtedy, gdy będzie to nieodzowne. Podkreślaliśmy stale, że sprzeczna z prawem międzynarodowym aneksja Krymu i trwająca destabilizacja wschodniej Ukrainy są nie do zaakceptowania – czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej urzędu kanclerskiego.

Dlatego dzisiejsza decyzja była konieczna – wyjaśniła szefowa niemieckiego rządu. Decyzja, czy wkroczyć na drogę deeskalacji i współpracy, zależy teraz od kierownictwa rosyjskiego – dodała Merkel. Sankcje UE mogą zostać skorygowane, możliwe są jednak także dodatkowe kroki – czytamy w oświadczeniu.

Stanowisko Merkel przekazała zastępczyni rzecznika rządu Christiane Wirtz.

Ambasadorowie państw UE uzgodnili we wtorek sankcje sektorowe wobec Rosji za wspieranie separatystów na wschodniej Ukrainie. Restrykcje obejmują embargo na broń, ograniczenia przepływu kapitału, technologii i sprzętu podwójnego zastosowania.

Ustalenia muszą być jeszcze zatwierdzone przez rządy państw UE i wejdą w życie w ciągu najbliższych dni. Mają obowiązywać przez rok, ale będą poddawane przeglądowi w tym czasie.

CZYTAJ TAKŻE:

Kraje UE uzgodniły sankcje sektorowe wobec Rosji

Źródło: pap

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Najnowsze