Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Marszałek Sejmu napisał list do szefa PE ws. TK. "Sprawa ta przedstawiana jest najczęściej jednowymiarowo"

kg 19:48 9 grudnia 2015
Wikipedia/Piotr Drabik /CC BY 2.0
– Polska jest znana ze swojego przywiązania do zasad i wartości stanowiących podstawę UE oraz wysiłków na rzecz promowania i wspierania demokracji, praw człowieka i rządów prawa – napisał marszałek Sejmu Marek Kuchciński w specjalnym liście, jaki skierował do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza.

W swoim liście marszałek przedstawił szerszy kontekst ostatnich działań polskiego Sejmu dotyczących powołania nowych sędziów TK oraz toczącej się aktualnie debaty w tej sprawie.

"Niestety sprawa ta przedstawiana jest najczęściej jednowymiarowo i bez odpowiedniego kontekstu" – napisał Kuchciński.

Marszałek przypomniał, że poprzednia koalicja rządowa nominowała dodatkowo dwóch sędziów TK, w miejsce tych, których kadencja miała upłynąć po kadencji Sejmu, co zostało ocenione przez obecną większość jako "wysoce kontrowersyjne". Zdaniem Kuchcińskiego nawet najbardziej zagorzali przeciwnicy ostatnich działań parlamentu przyznają, że tamte rozwiązania prawne były nieodpowiednie.

Kuchciński podkreślił również, że w czerwcu żadna z instytucji unijnych i międzynarodowych nie zabrała głosu w tej sprawie.

"W zawiązku z tym, należy oczekiwać tej samej bezstronności i powściągliwości w ocenie aktualnej sytuacji. Jakakolwiek dysproporcja w reakcjach na działania legislacyjne w Polsce (...) mogłaby podać w wątpliwość bezstronność i zasadność zaangażowania instytucji międzynarodowych w procesy demokratyczne w Polsce. Byłoby to oczywiście mylne wrażenie, ale jakże niepożądane" – podkreślił marszałek.

Źródło: sejm.gov.pl, telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze