Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Maląg: 4 mln zł na pomoc dla poszkodowanych na Podkarpaciu

RO 16:15 27 czerwca 2020
Fot.PAP/Paweł Supernak
Jak zapewniła Marlena Maląg do poszkodowanych w wyniku nawałnic na Podkarpaciu trafi wsparcie w wysokości 4 mln zł. Pieniądze mają służyć pokryciu pierwszych strat, wsparcie na pewno będzie większe – podkreśliła.

W piątek po południu nad częścią woj. podkarpackiego przeszły gwałtowne ulewy. Najtrudniejsza sytuacja jest w powiatach: rzeszowskim, łańcuckim, przeworskim i w przemyskim. Ewakuowano około 400 osób. Woda zalała drogi, domy, budynki gospodarcze, szkoły, strażnice OSP i studnie. Tam, gdzie już ustąpiła, widać ogromne zniszczenia.

Szefowa MRPiPS podkreśliła, że trwa szacowanie strat i najważniejsze jest zabezpieczenie zdrowia i życia mieszkańców.

Marlena Maląg powiedziała, że sytuacja jest wyjątkowo trudna i wymaga szybkich działań.

 - ,,Chcemy pomóc w tej trudnej sytuacji rodzinom, które się w niej znalazły" - powiedziała Maląg.

Poinformowała, że zasiłki będą wynosić do 6 tys. zł na zaspokojenie niezbędnych potrzeb życiowych, do 20 tys. zł na remont oraz nawet do 200 tys. zł na odbudowę domu. Będą wypłacane przez ośrodki pomocy społecznej.

Minister wskazała, że 4 mln zł trafi na pokrycie pierwszych strat. "Wsparcie na pewno będzie o wiele większe" - zapewniła.

"Wojewoda podkarpacki (Ewa Leniart - PAP) zwróciła się do Ministerstwa Finansów o przekazanie tych środków. Pieniądze będą jak najszybciej wypłacane" - dodała.

Będzie też dodatkowe wsparcie z PFRON dla osób niepełnosprawnych poszkodowanych w wyniku nawałnic - w tym przypadku wsparcie trafi nie tylko na Podkarpacie, ale także do powiatów na Śląsku, w Małopolsce i na Lubelszczyźnie.

"Na początek będzie to 1 mln zł. Poza wspomnianymi zasiłkami osoby niepełnosprawne będą mogły się ubiegać o pomoc także z tego źródła" - przekazała Maląg.

Pomoc PFRON zakłada wypłatę świadczeń na rehabilitację społeczną w wysokości 2 tys. zł oraz jednorazowych świadczeń stanowiących rekompensatę poniesionych strat czy pokrycie kosztów przeprowadzenia naprawy sprzętu (urządzenia, środka pomocniczego lub przedmiotu ortopedycznego), którego zakup był dofinansowany z Funduszu.

Maląg poinformowała też, że w działania na zalanych terenach włączy się Podkarpacka Komenda Ochotniczego Hufca Pracy.

Źródło: pap.pl

Wczytuję ocenę...


Jan Paweł II - O Solidarności
Wczytuję komentarze...
Najnowsze