Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Macierewicz w Ursusie o Czerwcu '76: Wy wywalczyliście wolność, my mamy za zadanie odbudować to państwo

lml 17:00 26 czerwca 2016
twitter.com/mon_pl
– Dobrze się stało, że wraca sprawiedliwość i prawo, że przyznawane są ordery i odznaczenia tym, którzy rzeczywiście walczyli, a nie tylko wypinali pierś po medale, a w sprawie robotników nie kiwnęli nawet palcem – powiedział podczas obchodów 40. rocznicy Czerwca '76 w Ursusie, szef resortu obrony narodowej, Antoni Macierewicz.

– To nie jest tak, że to był pierwszy strajk wolnościowy, pierwsze podniesienie ręki w obronie ojczyzny. Strajki w polskich fabrykach zaczęły się natychmiast, gdy upadło największe powstanie niepodległościowe, które dziś wspominamy jako walkę żołnierzy niezłomnych. To właśnie pracownicy fabryk przejęli od niezłomnych pałeczkę walki o niepodległość – strajkami, upartym sprzeciwem wobec sowieckich władz – powiedział podczas obchodów 40. rocznicy protestów w Ursusie minister obrony narodowej, Antoni Macierewicz.

Szef resortu obrony narodowej wskazał także, że "wszystkim tym wystąpieniom towarzyszyła zawsze biało-czerwona flaga". – Żądając chleba i wolności żądaliście też prawa do wyznawania świętej wiary katolickiej. Patriotyzm i wiara katolicka to jest ten system wartości, który okazał się niezwyciężony przez lata represji – przypomniał.

Odznaczenie Orderami Odrodzenia Polski

Podczas uroczystości, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, w imieniu prezydenta RP, odznaczył Orderami Odrodzenia Polski bohaterów tamtych wydarzeń.

– Dzisiaj wam dziękujemy. Cieszę się że mogę te podziękowania przekazać jako szef Ministerstwa Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej. Wy wywalczyliście wolność, my dzisiaj mamy za zadanie odbudować to państwo i je obronić. Wykonamy to zadanie. Dobrze się stało, że wraca sprawiedliwość i prawo, że przyznawane są ordery i odznaczenia tym, którzy rzeczywiście walczyli, a nie tylko wypinali pierś po medale, a w sprawie robotników nie kiwnęli nawet palcem – zakończył minister obrony narodowej.

Antoni Macierewicz złożył również kwiaty pod Pomnikiem Robotników Czerwca 1976 roku.

Uchwała o uczczeniu 40. rocznicy Czerwca 1976

"Wydarzenia Czerwca 1976 bezpośrednio przyczyniły się do powstania Komitetu Obrony Robotników i kolejnych organizacji opozycji przedsierpniowej oraz stworzyły podstawę do zbudowania solidarności między wszystkimi grupami społecznymi w Polsce. Były one kamieniem milowym na drodze polskiego społeczeństwa do zrzucenia komunistycznego jarzma i odzyskania wolności" – podkreślono. "W 40. rocznicę tych wydarzeń senatorowie składają hołd ofiarom represji,  ich rodzinom i demonstrantom: Niech pamięć o bohaterstwie i patriotyzmie w tamtym czasie wyzwala poczucie wolności jako bezcennej wartości w życiu każdego Polaka" – napisali senatorowie, przyjmując uchwałę w sprawie uczczenia 40. rocznicy wydarzeń Czerwca 1976 r. w Radomiu, Ursusie i Płocku, przypominając o tragicznym proteście przeciwko władzy komunistycznej w Polsce.

Źródło: TVP Info, niezależna.pl, twitter.com/mon_pl Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze