Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

M. Zagórski: W relacjach z maszynami to człowiek będzie tym, który ma ostatnie zdanie

D.Z. 8:17 16 września 2020
Sztuczna inteligencja.pixabay.com
Gościem Karola Plewy w programie "Polska na dzień dobry" był dziś Marek Zagórski, minister cyfryzacji. Tematem rozmowy był projekt prac nad A.I. w Polsce (sztuczna inteligencja).

— Technologia, która już jest obecna w naszym życiu, będzie się rozwijała i mocno decydowała o rozwoju gospodarek. Jest szalenie istotne, żeby polska gospodarka miała zdolność do kreowania rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji i adaptowania tego typu rozwiązań. [...] Równie istotne są dla nas dostęp i umiejętność przetwarzania danych w przemyśle, ale też kwestia absorpcji na poziomie firm, ale i konsumentów, by rozumieli i umieli kupować rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji.

 — W tej dziedzinie żadne państwo nie jest w stanie samodzielnie się rozwijać, dlatego powinniśmy podejmować współpracę np. na poziomie UE, jeśli chodzi o projekty badawcze.

Zagórski powiedział o kwestiach etycznych, które należy szczególnie brać pod uwagę w kontekście prac nad sztuczną inteligencją.

— Dyskusje na temat zastosowań sztucznej inteligencji to kwestie etyczne, bo algorytmy będą przyspieszać rozwój cywilizacyjny, ale też mogą negatywnie wpływać na człowieka, jeśli nie będzie się brało pod uwagę właśnie tych kwestii etycznych. [...] Ważne jest budowanie świadomości, że po drugiej stronie jest maszyna, a nie człowiek. [...]  Jestem przekonany, że musimy zrobić wszystko, by w relacjach z maszynamiżeby to człowiek był tym, który ma ostatnie zdanie. Kreatywnościktóra charakteryzuje człowieka, czy cech związanych z jego naturą, jak np. wrażliwość, nie jest w stanie zastąpić maszyna.

 Minister rozwiał również obawy, że mechanicyzacja doprowadzi do postępującego bezrobocia.

— Każda nowa technologia budzi obawy. Teraz rzeczywiście każda czynność będzie mogła jeszcze bardziej być realizowana przez automaty i algorytmy, wskazuje się, że może dojść do sytuacji, w której część tradycyjnych zawodów będzie zanikać, ale one już zanikają. Z drugiej strony w miejsce 100 zlikwidowanych miejsc pracy czy zawodów powstanie 130 nowych stanowisk i zawodów. Tak wykazują nasze analizy. [...] To, co jest teraz dla nas wyzwaniem, to żeby te 130 zawodów na 100 zlikwidowanych powstawało też w Polsce. Dlatego chcemy dobrze przygotować projekty, aby osiągnąć ten efekt. 

Źródło: TV Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze