Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

M. Dworczyk: M. Morawiecki wynegocjował świetny budżet i również w tej części dla Polski

DZ 9:45 1 grudnia 2020
Michał DworczykPAP
Premier Mateusz Morawiecki wynegocjował świetny budżet dla Polski i mam nadzieję, że działania krajów, które chciałyby wprowadzić jakieś pozatraktatowe, niejasne mechanizmy, nie zablokują tego budżetu - mówił we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk.

- To są środki, które oczywiście Polska potrzebuje i mam nadzieję, że będą wykorzystane do wzmacniania naszej gospodarki - odpowiedział Dworczyk.

Według niego, "premier Mateusz Morawiecki wynegocjował świetny budżet i również w tej części dla Polski". "-  mam nadzieję, że działania krajów, które chciałyby wprowadzić jakieś pozatraktatowe, niejasne mechanizmy, nie zablokują tego budżetu - dodał. szef KPRM

Dworczyk zapytany, czy przynależność do Unii Europejskiej jest opłacalna dla Polski, odpowiedział, że "jesteśmy częścią Europy od wieków, a dzisiaj jesteśmy częścią Unii Europejskiej i bardzo dobrze, bo to gwarantuje Polsce stabilność, gwarantuje Polsce szereg szans rozwojowych, gwarantuje to w końcu Polsce wpływ na całą politykę europejską".

Zapytany więc został, czy premier będzie spokojnie patrzył jak podlegli mu wiceministrowie np. wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski "manipulują i fałszują rzeczywistość informacjami, które podają w mediach społecznościowych na temat fatalnych skutków finansowych przynależności Polski do Unii Europejskiej".

- Nie jestem absolutnie bezkrytyczny wobec Unii. Unia Europejska ma swoje wady i w interesie wszystkich krajów, które ją tworzą, również Polski, jest to, żeby o tym otwarcie rozmawiać i blokować niedobre pomysły - odpowiedział. Na uwagę, że w pytaniu chodziło o reakcję premiera na opinię polityków Solidarnej Polski, Dworczyk odparł, że jest to "prywatna wypowiedź w ferworze". - Na pewno to nie jest stanowisko polskiego rządu - podkreślił szef KPRM.

Wieloletni budżet UE na lata 2021-2027 oraz fundusz odbudowy to pakiet finansowy o wartości 1,8 bln euro - fundusz odbudowy to 750 mld euro (390 mld euro będą stanowiły granty, a 360 mld euro pożyczki). Kolejnym elementem jest mechanizm powiązania środków unijnych z kwestią praworządności.

Tekst rozporządzenia w sprawie uwarunkowania funduszy unijnych od przestrzegania praworządności został na w listopadzie potwierdzony większością kwalifikowaną państw członkowskich na posiedzeniu ambasadorów państw członkowskich. Polska i Węgry zagłosowały przeciw uważając m.in., że rozporządzenie zawiera rozwiązanie pozatraktatowe. Rozporządzenie akceptowane jest kwalifikowaną większością głosów państw członkowskich, decyzje w kwestii wieloletniego budżetu UE oraz funduszu odbudowy wymagają jednomyślności.

Już wcześniej premier Morawiecki zapowiadał, że Polska na pewno skorzysta z prawa do sprzeciwu, jeśli nie będzie satysfakcjonującego Warszawę porozumienia w sprawie powiązania kwestii praworządności z budżetem UE.

W ubiegłym tygodniu po rozmowie z kanclerz sprawujących obecnie prezydencję w radzie UE Niemiec Angelą Merkel, szef polskiego rządu poinformował, że oświadczył kanclerz Niemiec, iż Polska oczekuje dalszych prac pozwalających na znalezienie rozwiązania, które zagwarantuje prawa wszystkich państw UE i potwierdził gotowość do zawetowania nowego budżetu.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze