Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Lodołamacze wznowiły pracę na Wiśle. Jeśli pogoda pozwoli, będą pracować bez przerw przez kilka tygodni

mm 9:40 17 lutego 2021
W akcji uczestniczy sześć lodołamaczy. W razie potrzeby będą wzmocnione o dwa kolejneFot. PAP/Tytus Żmijewski
Lodołamacze o godz. 7 wznowiły pracę na Wiśle – powiedziała dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Dodała, że przyszła odwilż i spławianie kry będzie łatwiejsze.

– Pusta przestrzeń za mną jest jednoznaczna. Lodołamacze o 7 rano wznowiły pracę na Wiśle. Wyruszyły na Zbiornik Włocławski, aby znów próbować poszerzać rynnę. Zmieniła się pogoda. Idzie do nas odwilż. Zmienił się także wiatr. Osłabł i zmienił kierunek w taki sposób, że pozwala nam spławiać krę przez jazy – powiedziała Łukaszewska-Trzeciakowska.

Dyrektor RZGW w Warszawie dodała, że odprawy trwały w nocy, a nad ranem zostały podjęte decyzje o ponownym uruchomieniu sześciu lodołamaczy.

– Myślimy, że już teraz będą one pracowały bez przerw przez kilka tygodni, aby lód kruszyć. Celem jest zachowanie bezpieczeństwa mieszkańców miejscowości położonych obok Wisły – stwierdziła.

Bardzo trudna akcja

Szefowa RZGW zastrzegła, że odpowiedzialnie można podchodzić do prognoz 24-godzinnych. Później są to estymacje.

– Wygląda jednak na to, że warunki pozwolą już kruszyć lód bez przerw. Gdyby jednak nastąpił znów zwrot akcji, to dwa razy dziennie odbywamy sztaby i decyzja zostanie zmieniona. Na razie tego nie przewidujemy – dodała.

W jej ocenie akcja będzie bardzo trudna i potrwa kilka tygodni.

– To będzie długa, ciężka akcja lodołamania. Jej sensem jest zabezpieczenie mieszkańców i spławianie lodu w sposób ciągły. Tak, aby uwalniać zbiornik na przyjmowanie zwiększonych przepływów – podkreśliła Łukaszewska-Trzeciakowska.

Monitoring miejsc newralgicznych

W akcji standardowo uczestniczy sześć lodołamaczy, ale dyrektor zastrzegła, że jeżeli będzie taka potrzeba, zostaną one wzmocnione o dwa kolejne.

– W tej chwili sytuacja jest stabilna. Stany wód spadają na wszystkich kluczowych wodowskazach w górę rzeki. Stabilizuje się Płock, Wyszogród, Kępa Polska. Cały górny i środkowy odcinek Wisły to tereny, na których zimowe wezbrania są możliwe – zwłaszcza w sytuacji odwilży. Na Dolnej Wiśle jest to możliwe w przypadku cofek. Sytuacja jest dynamiczna. Przed nami okres bardzo ciężkiej pracy. Nasi ludzie monitorują newralgiczne miejsca w sposób ciągły. Będziemy reagowali na wszystkie niepokojące sygnały – wskazała.

Obecnie lód na Wiśle występuje na odcinku 112 km.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze