Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Ławrow: Polska została liderem w europejskim "wyścigu" bezczeszczenia sowieckich pomników

mg 16:58 5 kwietnia 2016
FLICKR/ CHRIS/ CC BY 2.0
– Kilka krajów europejskich rozpoczęło walkę z pomnikami radzieckich obywateli, którzy zginęli w walce z nazizmem. Spowodowało to zaniepokojenie Rosji. Tylko w Polsce w ciągu ostatniego roku zostało rozebranych i zbezczeszczonych nielegalnie 30 zabytków – stwierdził szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow na posiedzeniu rosyjskiego komitetu organizacyjnego powołanego na Dzień Zwycięstwa.

Rosyjski polityk podkreślił przy tym, że Polska jest liderem wśród państw niszczących miejsca pamięci o radzieckich żołnierzach "symbolizujących nie tylko wyzwoleńczą misję Armii Czerwonej, ale i sowiecko-polskie braterstwo w służbie".

Zdaniem Ławrowa, IPN "stara się promować rozwiązania, które będą oznaczały niszczenie wszystkich zabytków nie związanych z miejscem pochówku"

Spór o sowieckie pomniki

Maria Zacharowa, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej, oświadczyła podczas briefingu prasowego, że plany Polski dotyczące wyburzenia sowieckich pomników to "cynizm i wandalizm".

Zacharowa odniosła się w ten sposób do zapowiedzi prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Łukasza Kamińskiego. W rozmowie z Onetem szef Instytutu poinformował o planach wyburzenia ponad 500 pomników wdzięczności Armii Radzieckiej. – Do czerwca zaproponujemy akcję, która będzie zachęcać samorządy do likwidowania sowieckich pomników, zanim jeszcze powstanie odpowiednia ustawa – powiedział Kamiński.

Wcześniej rosyjska agencja Ria Novosti poinformowała, że z prośbą o zablokowanie decyzji polskich władz zwróciła się do UNESCO przewodnicząca Komisji Społecznej Izby Rosji ds. rozwoju społecznej dyplomacji i wsparcia rodaków za granicą Jelena Sutormina. Jej zdaniem pomniki ku czci żołnierzy Armii Czerwonej są "symbolami zwycięstwa nad faszyzmem" i stanowią wartość kulturową.

Źródło: TASS, kremlin.ru, wprost.pl, telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze