Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

KUL: Byt człowieka zależy od pszczół. „Pszczoły uczestniczą w produkcji 1/3 żywności na świecie”

mm 11:34 27 marca 2021
Pszczoły zapylają około 400 roślin uprawnych na świecieFot. Pixabay/pasja1000
– Skoro byt człowieka zależy od roślin, to zależy on od pszczół, bo rośliny zależą od pszczół – mówił prof. Jerzy Demetraki-Paleolog, kierownik Katedry Zoologii i Ekologii Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie podczas V ogólnopolskiej konferencji „Pszczoła w mieście”. Uczestnicy obrad podkreślali również znaczenie pszczół dla środowiska i gospodarki.

Prorektor KUL ds. kształcenia dr hab. Ewa Trzaskowska zaznaczyła, że Katolicki Uniwersytet Lubelski od wielu lat prowadzi badania nad bioróżnorodnością i zachowaniem siedlisk dla dzikich zapylaczy. Uniwersytet od kilku lat posiada również swoją małą pasiekę, a razem z Fundacją Rozwoju KUL popularyzuje wiedzę o pszczelarstwie.

Zarówno uniwersytet, jak i fundacja są partnerami akcji „Lubelskie wspólnie dla pszczół”, której celem jest popularyzacja wiedzy o znaczeniu pszczoły dla człowieka, środowiska i gospodarki. Zainicjowana w ubiegłym roku przez samorząd wojewódzki nabiera coraz większego rozmachu, obecnie jej partnerami jest już 50 podmiotów, o czym przypomniał członek zarządu Województwa Lubelskiego Sebastian Trojak.

mrirw_670

(Fot. MRiRW)

Znaczenie pszczół dla gospodarki podkreślił prof. Jerzy Wilde, Kierownik Katedry Pszczelnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Przypomniał, ze pszczoły zapylają około 400 roślin uprawnych na świecie. – W ten sposób uczestniczą w produkcji 1/3 żywności na całym świecie – dodał.

Byt gatunku ludzkiego zależy od roślin

Z kolei prof. Demetraki-Paleolog skupił się na znaczeniu pszczoły dla istnienia człowieka. Zauważył, że byt gatunku ludzkiego zależy od roślin. Wskazał, że pszczoły zapylają ok. 70-80 proc. roślin. – Skoro byt człowieka zależy od roślin, to byt człowieka zależy od pszczół, bo rośliny zależą od pszczół – podsumował.

Reklama

Podczas konferencji poruszono też temat stosunkowo młodej gałęzi pszczelarstwa, jaką są pasieki miejskie. – W mieście pszczoła czuje się bardzo dobrze – mówił Marcin Sudziński, z Miejskiej Pasieki Artystycznej Centrum Spotkania Kultur. Z tym wnioskiem zgadzał się również ks. Tomasz Gałuszka, opiekun Pasieki Miejskiej KUL, który w oparciu o wyniki badań miodu miejskiego podkreślał, że jest to bardzo wartościowy i czysty produkt.

Na zakończenie konferencji poznaliśmy laureatów konkursu ,,Bliżej pszczół”. Wśród uczniów szkół średnich laureatem I nagrody został Łukasz Lach z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. M. Drzymały w Brzostowie, natomiast pierwsze miejsce wśród uczniów szkół podstawowych zajęła Anna Jabłonka ze Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Pankach.

Źródło: eKai

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze