Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Kuchciński powoła zespół ekspertów ds. Trybunału Konstytucyjnego. "Prawa Sejmu zostały naruszone"

ap 13:55 23 marca 2016
Marek Kuchciński, marszałek SejmuTwitter@MarekKuchciński
W najbliższym czasie powołany zostanie zespół ekspertów, który kompleksowo zajmie się problematyką Trybunału Konstytucyjnego – poinformował w oświadczeniu marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Naruszenie praw Sejmu

W swoim oświadczeniu Kuchciński stwierdza, że w ostatnim czasie zostały naruszone prawa Sejmu. Stało się to w jego ocenie "za sprawą zlekceważenia przez Trybunał Konstytucyjny obowiązującej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, uchwalonej, a następnie znowelizowanej przez Sejm", która "określa organizację i tryb postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym i w myśl art. 197 Konstytucji powinna stanowić podstawę działania Trybunału".

Jak podkreśla, "niedopuszczalne jest, by Trybunał przed wydaniem orzeczenia w tej kwestii przyjął, że obowiązującej ustawy stosować nie będzie".

Zdaniem Marszałka Sejmu, naruszenia praw tej izby dopuścił się także obecny prezes TK Andrzej Rzepliński, który podjął działania "uniemożliwiające wypełnianie konstytucyjnych i ustawowych obowiązków przez część powołanych na tę funkcję przez Sejm sędziów Trybunału, od których Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej odebrał stosowne ślubowanie".

W związku z powyższym, Kuchciński podjął decyzję o powołaniu zespołu ekspertów, "który całościowo zajmie się problematyką Trybunału Konstytucyjnego, wykorzystując w swej pracy stanowiska i opinie różnych podmiotów wypowiadających się w tej kwestii".

Odpowiedzialność za Ojczyznę fundamentem porozumienia

"Pragnę, by zespół ten, w którego skład nie powinni wchodzić ani politycy, ani sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, wypracował rozwiązania, które mogłyby następnie stać się aktem normatywnym i służyć osiągnięciu możliwie szerokiego i szybkiego porozumienia politycznego. Mam nadzieję, że mądrość i odpowiedzialność za naszą wspólną Ojczyznę będą stanowić fundament takiego porozumienia" – kwituje marszałek Sejmu.

Źródło: marszalek.sejm.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze