Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Kto spróbuje powstrzymać przekop Mierzei Wiślanej? "Pewne środowiska posuną się bardzo daleko, aby przeszkodzić w realizacji"

am 21:53 7 maja 2019
Telewizja Republika
– Największa oś sporu będzie koncentrowała się na protestach strony wschodniej - Rosji. Każda próba negowania tej inwestycji jest pokłosiem działania prorosyjskiego. Pewne środowiska posuną się bardzo daleko, aby przeszkodzić w realizacji – mówił minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, będąc gościem red. Doroty Kani w programie "Koniec Systemu".

Komu przeszkadza inicjatywa przekopu Mierzei Wiślanej? Inwestycja, która za czasów rządu Donalda Tuska pochłonęła 5 milionów złotych, nie została rozpoczęta. Teraz, gdy prace trwają, rozpoczęły się próby zablokowania inwestycji.

– Dopiero rząd Prawa i Sprawiedliwości podniósł sprawę przekopu na agendę rządową. W 2016 roku udało się uchwalić Radzie Ministrów program wieloletni finansowy na budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Od tamtej pory przystąpiliśmy do procedowania dokumentacji – mówi wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski.

Przeciw inwestycji, zaprotestowały m.in. organizacje ekologiczne. – Protestowali generalnie przeciw przekopowi mierzei. Gdy rozpoczęła się wycinka drzew, wyczuli moment by rozpocząć pikiety i nagłaśniać swoje postulaty – wskazał Jan Piotrowski, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Elbląg.

Nie ma takiego prawdopodobieństwa, by naruszyć system ekologiczny. Wycinka drzew odbyła się na 0.5 proc. powierzchni, czyli z pięciu tysięcy hektarów wycięliśmy 25. Zapewniono kompensatę. Na Zalewie powstanie 200-hektarowa wyspa – powiedział dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku Bartłomiej Obajtek.

Oprócz wszelakich organizacji ekologicznych, krytyczny wobec inicjatywy jest również gen. Mirosław Różański.  – W planie mamy przekopanie Mierzei Wiślanej. Wiecie, gdzie był początek dyskusji na ten temat? W MON. Wiceminister Grabski chciał na mnie wymusić pisemne stanowisko, że się zgadzam na przekopanie tej mierzei. Tłumaczyłem mu, że takich projektów nie da się uzasadnić względami bezpieczeństwa i obrony, bo na Zalew Wiślany nie wpłynie żadna jednostka pływająca Marynarki Wojennej – mówił w wywiadzie dla DGP.

Okazuje się, że rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej.Z tej inwestycji będą mogli korzystać wszyscy, od interesariuszy portu w Elblągu, klientów, marynarki wojennej, straży granicznej, statków handlowych, jachtów po samych turystów. Wszyscy na tym skorzystają. Z tą inwestycją wiąże się oczywiście niezwykle ważna kwestia, tj. geopolityka. Wschodnia część Zalewu Wiślanego oraz wschodnia część Mierzei jest wschodnią granicą NATO. Agresywna postawa Rosji pokazuje, że warto takie inwestycje robić i warto być przygotowanym na tego typu sytuacje – wskazał wiceszef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Witkowski.

W drugiej części programu "Koniec Systemu", redaktor Dorota Kania rozmawiała w studio Telewizji Republika z ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Markiem Gróbarczykiem.

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze