Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Ks. Przemysław Szewczyk prosto z Bejrutu: Chcemy przyjść z pomocą tym, którzy stracili domy wskutek eksplozji

JJ 20:11 6 sierpnia 2020
Ks. Przemysław Szewczyk o tym, co dzieje się w BejrucieYt/Maskacjusz TV
Ksiądz Przemysław Szewczyk ze Stowarzyszenia „Dom Wschodni” przebywa obecnie w Bejrucie, gdzie dwa dni temu doszło do potężnej eksplozji. Duchowny w filmie opublikowanym na kanale MaskacjuszTV w serwisie YouTube relacjonuje sytuację w pobliżu portu bejruckiego oraz zachęca do udziału w zbiórce pieniędzy na rzecz mieszkańców Libanu, którzy najbardziej ucierpieli w wyniku eksplozji.

Zginęło ponad sto osób, tysiące zostało rannych. Mieszkańcy dzielnic przylegających do portu bejruckiego tracili mieszkania i dobytek życia. Najsilniej ucierpiała dzielnica Mar Mikhael.

Ksiądz Przemysław Szewczyk ze Stowarzyszenia „Dom Wschodni” przebywa obecnie w Bejrucie, gdzie dwa dni temu doszło do potężnej eksplozji.

Zginęło ponad sto osób, tysiące zostało rannych. Mieszkańcy dzielnic przylegających do portu bejruckiego tracili mieszkania i dobytek życia. Najsilniej ucierpiała dzielnica Mar Mikhael.

 – Liban przeżywa straszny kryzys już od kilku dekad. Wyszedł z wojny domowej, przechodzi przez kryzysy polityczne co jakiś czas. W zeszłym roku były potężne manifestacje młodego, sfrustrowanego pokolenia, które domagało się całkowitej reformy systemu i odejścia wszystkich przywódców politycznych i religijnych – mówi ks. Szewczyk w filmie opublikowanym na kanale Maskacjusz TV.

– Od pół roku trwa straszny kryzys finansowy, ludzie stracili ¾ swoich oszczędności, pensje spadły o połowę. W tej trudnej sytuacji, gdy ludziom coraz trudniej jest wiązać koniec z końcem, jest uderzenie w port, w ich domy i mieszkania – podkreśla duchowny.

– Skutki tej eksplozji będą na pewno długofalowe. Port jest bramą dla całego Libanu. W konsekwencji tej eksplozji ludzie stracili domy. Ulice są do tej pory zasłane szkłem, połamanym drewnem, powyrywanymi kaflami. Ci ludzie muszą przeprowadzić remonty i łapią się za głowę, jak to zrobić, bo ani oszczędności, ani środków, ani pieniędzy, a na instytucje państwowe nie bardzo mogą liczyć – wskazuje.

– Dlatego chcemy teraz przyjść z pomocą tym najbardziej potrzebującym, pomóc wyremontować ich domy. Na portalu Domu Wschodniego trwa zbiórka zorganizowana przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej i Archidiecezji Poznańskiej na pomoc dla mieszkańców Bejrutu – informuje ks. Przemysław Szewczyk, który przebywa w Bejrucie.

– Jeżeli uda się uzbierać tych środków więcej, to chcemy też pomóc ludziom odremontować ich miejsca pracy, bo zniszczeniu uległy także kafejki, sklepy, restauracje. Bez pracy jeszcze bardziej pogorszy się sytuacja tych, którzy zostali ugodzeni przez tę eksplozję – podkreśla.

Duchowny ze stowarzyszenia "Dom Wschodni" zachęca także do modlitwy w intencji mieszkańców Libanu oraz całego kraju. 


Źródło: Youtube/Maskacjusz TV

Wczytuję ocenę...


Jan Paweł II - O Solidarności
Wczytuję komentarze...
Najnowsze