Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Kraków: na Wawelu rozpoczął się szczyt premierów państw Grupy Wyszehradzkiej.

mm 11:47 17 lutego 2021
Fot. KPRM/Krystian Maj
Od powitania przez premiera Mateusza Morawieckiego na Zamku Królewskim na Wawelu rozpoczął się szczyt szefów rządów krajów Grupy Wyszehradzkiej organizowany z okazji 30-lecia formatu. W trakcie szczytu planowane są sesje plenarne, panel tematyczny, podpisanie deklaracji i rozmowa z szefem RE Charlesem Michelem.

W szczycie poza szefem polskiego rządu biorą udział premierzy: Węgier – Viktor Orban, Czech – Andrej Babisz i Słowacji – Igor Matovicz. Premierzy po powitaniu wraz z szefem RE Charlesem Michelem wezmą udział w sesji plenarnej poświęconej podsumowaniu 30 lat współpracy V4 oraz wspólnym zadaniom na przyszłość. Następnie przez szefów rządów krajów V4 zostanie podpisana Deklaracja Rocznicowa i Deklaracja Cyfrowa. Po godz. 13 premierzy spotkają się z przedstawicielami mediów, a następnie wezmą udział w sesji plenarnej poświęconej wspólnym transgranicznym projektom cyfrowym w regionie V4.

Planowany jest panel tematyczny „Przyszłość regionu V4: biznes, kreatywność i innowacje” z udziałem czterech premierów i przedstawicieli sektora nowoczesnych technologii.

Przekazanie zbroi

Po zakończeniu szczytu zaplanowano spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z szefem węgierskiego rządu Viktorem Orbanem, podczas którego nastąpi uroczyste przekazanie Polsce zbroi Zygmunta II Augusta. Dotychczas należała do w zbiorów muzeum w Budapeszcie.

Szczyt szefów rządów krajów Grupy Wyszehradzkiej i 30. rocznica powstania formatu przypada na trwającą od lipca 2020 r. do czerwca 2021 r. polską prezydencję w V4. Po Polsce przewodnictwo w Grupie przejmą Węgry.

Forum wymiany doświadczeń

Grupa Wyszehradzka jest nieformalną regionalną formą współpracy Polski, Czech, Słowacji i Węgier i określana jest jako jeden z owoców upadku komunizmu i transformacji ustrojowej w państwach Europy Środkowo-Wschodniej. Za umowną datę jej powstania przyjmuje się 15 lutego 1991 r., kiedy ówcześni prezydenci Polski Lech Wałęsa i Czechosłowacji Vaclav Havel oraz premier Węgier Jozsef Antall podpisali deklarację określającą cele i warunki wzajemnej współpracy. Wydarzyło się to w węgierskim Wyszehradzie, gdzie w XIV wieku spotykali się królowie Polski, Czech i Węgier na negocjacje gospodarcze i polityczne.

Od 2004 r. wszystkie kraje V4 są członkami Unii Europejskiej, a Grupa Wyszehradzka stanowi forum wymiany doświadczeń oraz wypracowywania wspólnych stanowisk w sprawach dotyczących regionu i UE.

Źródło: PAP, Twitter/KPRM

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze