Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Krajowa mapa zagrożeń – rządowy krok ku tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego?

mw 21:03 17 sierpnia 2016
Jarosław ZielińskiTelewizja Republika W Punkt
Gościem programu "W Punkt" był Jarosław Zieliński podsekretarz stanu w Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Temat rozmowy dotyczył wdrażania koncepcji stworzenia krajowych map zagrożeń.

W rozmowie Zieliński przekonywał, że krajowe mapy zagrożeń zostaną stworzone dla zwiększenia bezpieczeństwa obywateli. Narzędzie będzie dzielić się na dwie warstwy. Pierwsza z nich ma zawierać istniejące już dane i statystyki policyjne. Drugą zaś mają kreować sami użytkownicy, którzy będę zgłaszać wykroczenia, przestępstwa oraz rejony, gdzie mogłoby dojść do niebezpiecznych sytuacji. W bazie programu jest wymienionych 25 rodzajów przestępstw i wykroczeń, mających pokrywać się ze zgłaszanymi zagrożeniami.
Gość programu podkreśla, że Polska posiada już doświadczenie w organizowaniu takich przedsięwzięć. W stolicy istniał podobny program stworzony za kadencji prezydenckiej śp. Lecha Kaczyńskiego i "sprawdził się jako istotne narzędzie do podnoszenia bezpieczeństwa mieszkańców Warszawy" – zaznacza.

Urządzenie to zachęca do czynnej interakcji z policją. Od 1 lipca jest realizowany pilotaż map zagrożeń. Do tej pory obywatele zgłosili ponad 6 tysięcy incydentów. Strona internetowa ma blisko 90 tysięcy odsłon, a liczba zarejestrowanych użytkowników przekracza 35 tysięcy. Od września ten system ruszy oficjalnie i obejmie całą Polskę.

Zieliński w wywiadzie przekonuje, że to narzędzie informacyjne jest innowacyjne na skalę światową.

Z najczęstszych pospolitych zagrożeń dla obywatela, minister wymienia kradzieże, włamania, kradzieże z włamaniem oraz pobicia. Wdrożenie ów sytemu ma na celu zwiększenie świadomości obywateli o potencjalnie niebezpiecznych miejscach oraz pomoc policji w neutralizacji zagrożeń.
Zgłoszenia będą robione drogą elektroniczną, anonimowo. – Mapa ma być elementem służenia obywatelom –  mówił Zieliński.

Na koniec programu gość Marcina Bąka zdementował plotki dotyczące podwyższenia sankcji pieniężnych za mandaty. – Nie ma żadnych prac o podwyższenie kar za wykroczenia drogowe, chcemy stawiać na prewencje,a nie na represję –  zapewnił.

 

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze