Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Kpt. Adam Jaworski ps. "Czapla" skończył 95 lat! Urodziny świętował 4 lutego

JD 18:49 7 lutego 2021
Kpt. Adam Jaworski ps. "Czapla"4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej
4 lutego 2021 roku kpt. Adam Jaworski ps. "Czapla", żołnierz 36 Brygady Armii Krajowej „Żejmiana”, skończył 95 lat! Z tej okazji żołnierze 43 Batalionu Lekkiej Piechoty, wchodzącego w skład 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej odwiedzili Bohatera Walk o Niepodległość i złożyli życzenia oraz wręczyli tort.

Żołnierze 43 Batalionu Lekkiej Piechoty spędzili ten wyjątkowy dzień wraz z kapitanem Adamem Jaworskim i jego dziećmi.

- Jesteście dla nas jak rodzina. Kochamy Was - powiedzieli, dziękując za wspólne spotkanie.

– Tak bardzo się cieszę, że Was widzę. To wielki zaszczyt i radość, że pamiętacie o mnie, że słowa Bóg Honor Ojczyzna są dla Was tak samo ważne, jakdla nas wówczas, że są jeszcze ludzie, którzy pamiętają tamte czasy i doceniają tradycje patriotyczne. Jesteście dla nas jak rodzina. Nie wszyscy moi koledzy doczekali takiej chwili. Bardzo dziękuję za to wyróżnienie – powiedział kpt.
Adam Jaworski.

Dla żołnierzy tak wspaniałe słowa to prawdziwy zaszczyt.

Kapitan Adam Jaworski był uczestnikiem operacji "Ostra Brama". Jest Polakiem i patriotą pochodzącym z wojskowej rodziny z tradycjami. Urodził się 4 lutego 1926 roku w Hoduciszkach. Od 1 lutego 1943 roku był członkiem siatki konspiracyjnej święciańskiego obwodu Armii Krajowej. Kapitan Jaworski uczestniczył także w działaniach grupy dywersyjnej, polegających na szkoleniu wojskowym oraz zdobywaniu broni, amunicji i wyposażenia wojskowego.

Na początku czerwca 1944 roku, został skierowany do oddziału leśnego AK „Żejmiana“.

W obozie w Miednikach został osadzony 17 lipca 1944 roku, ale udało mu się uciec po kilku dniach i przedostać się do domu w Podbrodziu. Chorował na tyfus, a następnie po przebytej chorobie wrócił do pracy w nadleśnictwie.

Wiosną 1945 roku został aresztowany przez KGB. W więzieniu Święcianach był około miesiąca. Został zwolniony dzięki działaniom podjętym przez rodzinę. Wyjechał do „nowej” Polski pierwszym transportem w sierpniu 1945 roku. maja1947 roku zamieszkał w Kętrzynie. Nigdy nie należał do żadnej partii politycznej.

Kapitan Adam Jaworski został odznaczony Krzyżem Armii Krajowej, dwukrotnie Medalem Wojska, Krzyżem Partyzanckim, Medalem Zwycięstwa i Wolności, a także Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

W czerwcu 2020 r. na wniosek Dowódcy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, został awansowany na stopień kapitana.

Źródło: 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze