Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Kościół w Hiszpanii doradza wpisywanie sprzeciwu wobec eutanazji do testamentów. Może pomóc osobom w podeszłym wieku

DW 18:28 28 grudnia 2020
Sprzeciw wobec eutanazji wpisywany do testamentów?pexels.com
Biskup Luis Arguello, sekretarz generalny i rzecznik hiszpańskiej Konferencji Biskupów oraz biskup pomocniczy w Valladolid poradził Hiszpanom, żeby w testamentach zaznaczali, że nie chcą być poddani eutanazji.

Biskup Luis Arguello odrzucił eutanazję nazywając ją "zabójstwem" i podkreślił, że Kościół w Hiszpanii będzie zachęcał zarówno chorych, jak i personel medyczny do korzystania z "klauzuli sumienia”.

- Będziemy zachęcać w działalności duszpasterskiej, aby w testamentach wyraźnie zapisywano odrzucenie praktykowania eutanazji i opowiadano się za opieką paliatywną, ale także, aby powstrzymywano się od "okrucieństwa terapeutycznego", czyli od zmuszania umierającego do uporczywej terapii - powiedział Arguello.

- Będziemy zachęcali do korzystania z przewidzianego ustawowo sprzeciwu sumienia - zaznaczył biskup.

Mimo tego, że w hiszpańskiej ustawie jest mowa o wolności i autonomii w podejmowaniu decyzji o eutanazji, biskup podkreślił, że zawsze "istnieje ryzyko, że dana osoba zwróci się o wspomaganą śmierć pod wpływem nacisku ze strony systemu społecznego, zdrowotnego albo ze względu na rodzinę".

eld_670.

Uchwalenie prawa do godnej śmierci dla osób "nieuleczalnie chorych, niepełnosprawnych i cierpiących w sposób nie do zniesienia" było jedną z obietnic wyborczych rządzącej partii socjalistycznej PSOE i skrajnie lewicowej Podemos. Przeciwko wypowiadał się Kościół oraz prawicowe partie PP i Vox będące w mniejszości parlamentarnej.

Źródło: Konferencja Hiszpańskich Biskupów (CEE)

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze