Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Koronawiurs czy astma? Sprawdź, jak rozpoznać czy problemy z oddychaniem są związane z COVID-19

M.N. 18:31 28 kwietnia 2020
pixabay.com
W Polsce na astmę choruje około 4,5 mln osób. Większość z nich doświadcza silniejszych lub lżejszych duszności, ponieważ jest typowy objaw tej choroby związany z obkurczeniem się oskrzeli.Duszność to również charakterystyczny objaw choroby COVID-19 wywoływanej zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. 

Warto wiedzieć, co różni te dwie choroby i wiedzieć, jak przebiega duszność w przypadku COVID-19, a jak w przypadku astmy.

Duszność: astma czy COVID-19?

Internista i alergolog prof. Piotr Kuna z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi podkreśla, że w przypadku COVID-19 duszności zazwyczaj towarzyszy gorączka, która nie występuje podczas duszności związanej z takimi chorobami przewlekłymi jak astma czy POChP. 

Ważne jest również to, że duszności w przebiegu COVID-19 nie da się złagodzić lekami rozkurczającymi oskrzela.

Duszność w astmie może pojawić się jako reakcja na alergen, wysiłek, stres, a nawet zimno. Duszność w przypadku astmy ma charakter napadowy i mija poza zażyciu leków rozkurczających. Nie towarzyszy jej gorączka.

Co powinni robić astmatycy w dobie koronawirusa? Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, ważne jest przyjmowanie terapii zaleconej przez lekarza. Regularne przyjmowanie leków chroni przed zaostrzeniem choroby, co minimalizuje ryzyko związane z rozwojem zakażenia koronawirusem.

Specjaliści podkreślają, że wziewne leki sterydowe przyjmowane w astmie nie obniżają odporności, jak ma to miejsce w przypadku sterydów przyjmowanych jako immunosupresja. Dlatego chorzy nie powinni przerywać leczenia, bo może to nasilać objawy astmy i pogarszać stan zdrowia.

Źródło: PAP, Radio Zet

Wczytuję ocenę...


Andrzej Duda zmienia Konstytucję -zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Wczytuję komentarze...
Najnowsze