Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Koreańczycy chcą budować elektrownie jądrowe w Polsce. „Budowa w terminie i w ramach budżetu jest naszą przewagą”

mm 11:19 17 lutego 2021
Materiały prasoweFot. Pexels/Markus Distelrath
Południowokoreańska firma KHNP przeprowadziła kolejne seminarium przy współpracy polskiego Ministerstwa Klimatu i Środowiska na temat szkolenia kadr sektora jądrowego.

– Zdolność budowy elektrowni jądrowej i ukończenia jej w terminie oraz w ramach budżetu jest naszą przewagą konkurencyjną. Wierzę, że będzie to istotnym kryterium dla polskiego rządu. Nasz reaktor APR-1400 został zatwierdzony w Unii Europejskiej – powiedział Sang Don Kim, wiceprezes firmy Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) podczas telekonferencji.

KHNP chce zaoferować Polsce reaktory APR 1400. Dwie takie jednostki działają już w Korei Południowej a cztery są budowane w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i cztery w Korei Południowej. „W zeszłym roku KHNP ukończyło prace w pierwszym bloku elektrowni jądrowej Barakah w ZEA, który osiągnął pełną moc i jeszcze w br. rozpocznie działalność komercyjną. Projekt jest kontynuowany bez znaczących opóźnień i przekroczeń kosztów. Korea odniosła w ZEA sukces zarówno w zakresie eksportu technologii jądrowej, jak i kształcenia kadr” – napisano w komunikacie.

Wykształcić liderów

Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) ogłosił gotowość do poszerzenia współpracy z polskimi instytucjami akademickimi oraz chęć wsparcia Polski w procesie kształcenia krajowych liderów w dziedzinie energetyki jądrowej. Organizatorami wydarzenia były koreańskie instytucje zajmujące się energetyką jądrową: szkoła podyplomowa Kepco International Nuclear Graduate School (KINGS) i fundacja Korean Nuclear International Cooperation Foundation (KONICOF).

– Polska nie dysponuje wystarczającymi zasobami ludzkimi przygotowanymi specjalnie na potrzeby energetyki jądrowej. Wraz z podjęciem decyzji o włączeniu energetyki jądrowej do krajowego miksu energetycznego powinniśmy z wyprzedzeniem zaplanować kształcenie i strukturę kadr, potrzebnych na każdym etapie budowy i funkcjonowania elektrowni jądrowej. Musimy także rozwijać współpracę międzynarodową z krajami, które mają dobre doświadczenia w tym zakresie – powiedziała Marzena Kurpińska z departamentu energii jądrowej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Źródło: biznesalert, inwestycje.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze