Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Kopacz: Rząd będzie się kierował dyscypliną finansową, a nie "rozdawnictwem na prawo i lewo"

kk 10:10 26 stycznia 2015
Ewa Kopacz premier RPFlickr/ Saeima/ CC BY-SA 2.0
Rząd będzie kierował się dyscypliną finansową, a nie "rozdawnictwem na prawo i lewo" – powiedziała premier Ewa Kopacz w odniesieniu do roszczeń kolejnych grup społecznych. Przypomniała, że ambicją rządu jest wyjście w tym roku z procedury nadmiernego deficytu.

Premier pytana w radiowej Jedynce o wyliczenia "Rzeczpospolitej", według której w budżecie na przyszły rok rząd musiałby znaleźć około 36 mld zł, gdyby chciał spłacić pojawiające się żądania społeczne.

– Podejrzewam, że te żądania w roku wyborczym będą się pokazywać – każdego dnia następne. To nie jest kwestia tylko i wyłącznie 36 mld zł, te żądania mogą być zdecydowanie wyższe. Ale też pamiętajmy, że ten rząd przyjął budżet i ten rząd ma określoną politykę. (...) To jest polityka bardzo odpowiedzialna, ale polityka, w której nie dominują podszepty – ani skrajnych liberałów, ani skrajnych prawicowców. Zdrowy rozsądek i umiar muszą się mieścić w działaniach tego rządu, ale też w realiach finansowych – odpowiedziała Kopacz.

 Rząd chce wyjść z procedury nadmiernego zadłużania?

Przypomniała, że ambicje, "które w tej chwili posiadamy - i to są ambicje bardzo zdrowe - (...) są takie, aby właśnie w tym roku, w roku 2015, wyjść z procedury nadmiernego zadłużenia". – I myślę, że ta dyscyplina, a nie rozdawnictwo na prawo i lewo, czyli zdrowy rozsądek i realizowanie swojego programu – to jest to, czym będzie kierował się ten rząd – niezależnie od tego, jakie będą w tej chwili wysuwane postulaty – podkreśliła Kopacz.

"Nie chcę obiecywać"

Zauważyła jednocześnie, że zawsze tak było, iż w roku wyborczym "kolejka chętnych" się wydłuża. – Ja nie chcę obiecywać. Chcę realizować ten program, który był programem realnym, zawartym w ramach budżetu, ale też szanującym każdą grupę społeczną i ich potrzeby – podkreśliła.

 Rolnicy też chcą rozmawiać z premierem

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych zapowiedziało, że chce rozmów z Ewą Kopacz. Rolnicy mówią, że jeśli premier nie spotka się z nimi w ciągu sześciu dni, zorganizują "marsz gwiaździsty" na Warszawę lub zablokują tory czy drogi.

Prezes rolniczego OPZZ Sławomir Izdebski przekonywał, że skoro premier znalazła czas na spotkanie z innymi grupami zawodowymi (np. górnikami), to "musi także znaleźć czas dla rolników, którzy są kołem zamachowym" gospodarki.

– Jestem zwolennikiem dialogu. Ale na pewno nie jestem zwolennikiem stawiania ultimatum rządowi – powiedziała premier. Dodała, że dowodem na to, że chce rozmawiać, były rozmowy z górnikami. Podkreśliła, że dobrym miejscem na rozmowy jest Komisja Trójstronna z udziałem strony rządowej, pracodawców i przedstawicieli związków zawodowych

Źródło: pap, telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze