Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Komorowski: Kandydatura Sikorskiego na szefa dyplomacji UE ma moje poparcie

mg 9:35 1 sierpnia 2014
FLICKR/PIOTR DRABIK/CC BY 2.0
Prezydent Bronisław Komorowski wyraził poparcie dla kandydatury Radosława Sikorskiego na szefa unijnej dyplomacji. Podkreślił, że ta funkcja daje duże możliwości oddziaływania na wiele spraw, w tym na zachowanie krajów Unii wobec konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

- Dla nas nie jest obojętne, kto będzie sprawował funkcję szefa dyplomacji europejskiej. Czy będzie to zwolennik - powiedziałbym - umacniania i stawiania na niepodległą Ukrainę i jej integralność terytorialną i kontynuowanie procesu zbliżania naszego ważnego sąsiada ukraińskiego do struktur świata zachodniego, czy też będzie to ktoś, kto będzie wsłuchiwał się w różnego rodzaju lęki, podpowiedzi związane ze szczególnym respektowaniem interesów rosyjskich. Dla nas to nie jest obojętne - powiedział prezydent w radiowej "Trójce".

Pytany, czy Sikorski może liczyć na wsparcie prezydenta w staraniu się o fotel szefa unijnej dyplomacji, powiedział: "Absolutnie. Pełne poparcie, pełne zaangażowanie".

Komorowski powiedział, że nie potrafi ocenić, czy konflikt rosyjsko-ukraiński pomoże Sikorskiemu w ubieganiu się o stanowisko szefa unijnej dyplomacji.

- Nie potrafię tego ocenić. Wydaje mi się, że to jest trudne przedsięwzięcie, ale warto spróbować i warto włożyć w to sporo wysiłku - zaznaczył.

Podkreślił, że ta funkcja daje duże możliwości oddziaływania na wiele spraw, w tym także na zachowania Unii w kwestii "tak dramatycznie ważnej nie tylko dla Polski, ale dla całej Unii, całego świata zachodniego", jaką jest perspektywa rozwiązania konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Dodał, że niewątpliwie pod tym kątem kraje unijne będą rozpatrywały wszystkie kandydatury.

Prezydent dodał, że dla Polski byłoby korzystne objęcie tego stanowiska, ale najważniejsze jest, by była to osoba respektująca polski punkt widzenia i krajów regionu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Tusk wysuwa kandydaturę Sikorskiego na szefa dyplomacji UE i wiceszefa KE

Źródło: pap

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Najnowsze