Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Kolejna prowokacja Kremla – chodzi o bombowce Tu-160

9:20 16 sierpnia 2019
Alex Beltyukov, russianplanes.net, (CC BY-SA 3.0)
Rosja przerzuciła bombowce strategiczne Tu-160, zdolne do przenoszenia broni nuklearnej, do swojej bazy Anadyr zlokalizowanej o niecałe 20 minut lotu od wybrzeży Alaski. Kilka dni wcześniej rosyjskie bombowce Tu-95MS przeleciały wzdłuż mórz Północnego oraz Barentsa. Odczytano to jako zachowanie prowokacyjne wobec Stanów Zjednoczonych oraz NATO.

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało w środę o tym, że bombowce strategiczne Tu-160 po locie trwającym osiem godzin z bazy w Saratowie, leżącego nad Wołgą, dotarły do bazy Anadyr w Czukockim Okręgu Autonomicznym.

Oba ośrodki są oddalone od siebie o 6 tys. km. Lot tych samolotów był częścią taktycznych ćwiczeń mających sprawdzić zdolności przerzucania środków bojowych na duże odległości.


Jak zauważa rządowa „Rossijskaja Gazieta”, bombowce strategiczne zdolne do przenoszenia broni nuklearnej zostały przebazowane na odległość mniejszą niż 600 km od granicy z USA. Tu-160, w kodzie NATO oznaczany jako Blackjack, ma zasięg operacyjny 12,3 tys. km, operuje na pułapie do 15,6 tys. m i jest w stanie osiągnąć prędkość 2,2 tys. km/h.

 

Czytaj więcej w piątkowej "Codziennej".

 


Czytaj także:

Radioaktywny jod wykryty na granicy z Rosją! Trwają analizy próbek

Źródło: Paweł Kryszczak / Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję ocenę...


Andrzej Duda zmienia Konstytucję -zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Wczytuję komentarze...
Najnowsze