Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

KE prowadzi rozmowy z AstraZenecą ws. niedostarczonych szczepionek. Kuczmierowski: „sytuacja skandaliczna”

ajg 16:30 5 marca 2021
Szczepionka AstraZenecaFot. PAP/EPA/Sean Gallup / POOL
Komisja Europejska prowadzi rozmowy z firmą AstraZeneca, w celu zagwarantowania regularnych dostaw szczepionki przeciw COVID-19 tej firmy do krajów UE – poinformował w piątek rzecznik KE.

W czwartek AstraZeneca odwołała dostawę partii 62 tys. szczepionek do Polski. Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski uznał tę sytuację „absolutnie skandaliczną”. Rzecznik KE zapytany o tę sprawę podczas konferencji prasowej w Brukseli oświadczył, że Komisja Europejska jest w stałym kontakcie z firmą AstraZeneca.

AstraZeneca nie wyrabia

- Kilka tygodni temu firma poinformowała nas o problemach z mocami produkcyjnymi. W efekcie rozmowy nadal trwają między Komisją, państwami członkowskimi i firmą. Nie mogę wypowiadać się na temat konkretnej sytuacji w jakimkolwiek państwie członkowskim, ale mamy Komitet Sterujący złożony z przedstawicieli różnych państw członkowskich i Komisji, który nadal bardzo mocno koncentruje się na zapewnieniu terminowych dostaw wystarczającej liczby dawek szczepionek — odpowiedział rzecznik KE Stefan De Keersmaecker.

Dodał, że prezes AstraZeneca Pascal Soriot powiedział w Parlamencie Europejskim, że firma zrobi wszystko, co w jej mocy, aby dostarczyć do krajów UE 40 mln dawek w pierwszym kwartale tego roku; według kontraktu firma miała dostarczyć 80 mln dawek w pierwszym kwartale.

- My, z naszej strony, Komisji Europejskiej, państw członkowskich jesteśmy w stałym kontakcie z firmą, robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić te niezbędne dostawy — powiedział De Keersmaecker.

Szczepienia dla grupy zero nie dotarły

W czwartek rano do Polski miało dotrzeć 62 tys. dawek szczepionki od firmy AstraZeneca, które miały być rozdystrybuowane na potrzeby szczepień grupy zero.

- Dzisiejsza dostawa 62 tys. szczepionek od firmy AstraZeneca została odwołana. Być może dotrze w przyszłym tygodniu — powiedział Kuczmierowski. Wyjaśnił, że „jako powód podano problemy formalne przy wypuszczeniu pewnej partii szczepionek. W związku z tym dostawy zostały poprzesuwane na kolejny tydzień” - dodał.

- Firma AstraZeneca poinformowała nas w ostatniej chwili. Taka sytuacja jest dla nas absolutnie skandaliczna. Tego typu praktyki demolują harmonogram szczepień w kraju — ocenił prezes Agencji.

Prawie 3,5 mln zaszczepionych

Szczepienia w Polsce rozpoczęły się 27 grudnia 2020 roku. Wykonano ich dotąd 3 465 576, z czego 1 214 741 drugą dawką. Do kraju trafiło już 4 466 360 dawek, w tym 3 698 700 dostarczono do punktów szczepień.

Na rynku unijnym dopuszczone są trzy szczepionki. Dwa preparaty opierają się na technologii mRNA – firm Pfizer i BioNTech (o nazwie Comirnaty) i firmy Moderna. Mają one zbliżoną skuteczność sięgającą 95 proc.

Comirnaty musi być przechowywana i transportowana w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza, substancja Moderny – minus 25-15 stopni. Po wyjęciu z zamrażarki można je przechowywać przez miesiąc (Moderna) lub pięć dni (Comirnaty) w temperaturze plus 2-8 stopni.

Trzeci preparat produkuje AstraZeneca. Jest to szczepionka wektorowa. Dopuszczono ją na rynek UE pod koniec stycznia. Nieotwarta fiolka może być przechowywana przez sześć miesięcy w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze