Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Kard. Nycz: Jan Paweł II był wzorem przeżywania kapłaństwa

zm 13:14 2 kwietnia 2015
wikipedia/piotr rymuza/CC bY-SA 3.
Papież Jan Paweł II, którego 10. rocznicę śmierci obchodzimy w czwartek, był wzorem przeżywania kapłaństwa - podkreślił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który odprawił mszę św. dla księży.

Około 400 księży Archidiecezji Warszawskiej wzięło udział w mszy w archikatedrze warszawskiej św. Jana Chrzciciela, odprawionej w święto kapłanów. Uczestniczyli w niej m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore oraz biskupi warszawscy. Kard. Nycz poświęcił oleje Krzyżma Świętego, a kapłani odnowili przyrzeczenia swoich święceń. - Jan Paweł II przeżywał swoje kapłaństwo jako ksiądz, jako biskup, jako kardynał, a na końcu jako papież. I jest on dla nas kapłanów przykładem do naśladowania w naszym przeżywaniu kapłaństwa na co dzień, w naszej służbie i w naszej gorliwości bycia w kapłaństwie służebnym na każdym odcinku naszego życia - mówił do zgromadzonych w archikatedrze warszawskiej kard. Nycz.

Hierarcha podkreślił też, że był to papież, który kochał księży i wiele razy dawał temu wyraz. - Myśmy czuli wszyscy, którzy żyli wtedy, że w każdej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski, w pielgrzymkach zagranicznych, jak i w każdej wypowiedzi na temat kapłanów w Rzymie, czuć było miłość papieża do kapłanów - zaznaczył metropolita warszawski.

Równocześnie ten święty papież - jak podkreślił kard. Nycz - wymagał od kapłanów bardzo dużo. - Czasem były to stanowcze słowa dotyczące ubóstwa kapłańskiego, gorliwości kapłańskiej, współpracy ze świeckimi. Tak było w Tarnowie i Szczecinie podczas pielgrzymek do Polski - przypomniał hierarcha. - Ale przyjmowaliśmy to, ponieważ czuliśmy, że za tym stoi człowiek, który kochał kapłanów - dodał. W ocenie metropolity warszawskiego, Jan Paweł II był "prawdziwym kapłanem, który uczył nas nie tyle swoim słowem, które do nas kierował, ale uczył nas sposobem sprawowania posługi kapłańskiej na wszystkich jej szczeblach". Podkreślił jednocześnie, że kapłaństwo Jana Pawła II było kapłaństwem służebnym w pochylaniu się nad człowiekiem, czego powinniśmy się od niego uczyć.

Na zakończenie homilii, kard. Nycz zwracając się do kapłanów powiedział, że "dziś musimy dziękować Bogu za łaskę wiary, za dar kapłaństwa", wzywając jednocześnie do ponownego "rozpalenia charyzmatu kapłaństwa" oraz do "ubóstwa kapłańskiego i gorliwości kapłańskiej we współpracy ze świeckimi".

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze