Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Już jutro o 12.00 ostatnie pożegnanie śp. mjr. Mariana Słowińskiego, najstarszego "Maczkowca"

JJ 17:29 4 czerwca 2020
Twitter/Jan Józef Kasprzyk (zdj. edytowane)
W piątek 5 czerwca o godzinie 12:00 rozpoczną się uroczystości pogrzebowe śp. mjr. Mariana Słowińskiego, najstarszego weterana 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Major Marian Słowiński odszedł na wieczną wartę 2 czerwca 2020 r. w wieku 101 lat.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się mszą świętą żałobną w samo południe w stołecznej Katedrze Polowej Wojska Polskiego. O godzinie 14:30 na Cmentarzu Bródnowskim rozpocznie się natomiast ceremonia pogrzebowa.

Śp. Marian Słowiński był uczestnikiem Wojny Obronnej 1939 r. W 1940 r. walczył z Niemcami w obronie Francji. Po jej klęsce i ewakuacji do Wielkiej Brytanii major służył w 1. Pułku Pancernym 1. Dywizji Pancernej. Przeszedł cały szlak bojowy z formacją gen. Stanisława Maczka. W czasie wojny wsławił się jako niezwykle waleczny i zasłużony żołnierz, zaś po jej zakończeniu był „niestrudzonym strażnikiem pamięci o swoich kolegach z 1. Dywizji Pancernej”- wspomina Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Minister Kasprzyk, który weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych, wspomina mjr. Sowińskiego jako człowieka „niezwykle ciepłego i pełnego poświęcenia”.

– Zawsze powtarzał, że nie jest bohaterem, że tylko spełniał swoją powinność. Do ostatnich swych dni dbał o to, aby pamięć o 1. Polskiej Dywizji Pancernej przetrwała. Uczestniczył we wszystkich uroczystościach upamiętniających czyn zbrojny polskiego żołnierza w czasie II wojny światowej. W ubiegłym roku triumfalnie wjechał do holenderskiej Bredy, którą wyzwolił wraz z kolegami 75 lat wcześniej- mówił. Jan Józef Kasprzyk podkreślił, że Polsce będzie bardzo brakowało mjr. Sowińskiego, któremu zarówno nasz kraj, jak i cała Europa, zawdzięcza swoją wolność.

 

Źródło: kombatanci.gov.pl

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
Najnowsze