Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Jourova: UE i Polska potrzebują się nawzajem

JJ 21:34 28 stycznia 2020
Zdj. Wikimedia Commons
Zdaniem wiceszefowej Komisji Europejskiej, która złożyła wizytę w Warszawie, „Unia Europejska potrzebuje Polski, a Polska potrzebuje UE”- donoszą media. Jednocześnie Vera Jourova zadeklarowała, że „zrobi wszystko”, aby znaleźć rozwiązania problemu polskiego sądownictwa.

 Komisarz spotkała się z marszałkami Sejmu i Senatu, Rzecznikiem Praw Obywatelskich, wiceministrem spraw zagranicznych, ministrem sprawiedliwości oraz z prezes Trybunału Konstytucyjnego.

– Przyjechałam tutaj z mocnym przesłaniem od (przewodniczącej KE) Ursuli von der Leyen, która chce rozpocząć dialog z polskimi partnerami. To nie były negocjacje, chodziło bardziej o podzielenie się swoimi spojrzeniami, ocenieniem, w którym miejscu jesteśmy i w którym kierunku możemy pójść- podkreśliła później na briefingu prasowym.

– Chcieliśmy mieć zbilansowany program i posłuchać wszystkich stron tej sprawy. Naszym zadaniem jest być strażnikiem traktatów i kiedy widzimy, że niektóre kraje nie podążają za traktatami, to musimy rozpoczynać procedury, które mają sprawdzić, czy kraje przestrzegają prawa europejskiego- stwierdziła Jourova.

Wiceprzewodnicząca zadeklarowała gotowość Komisji do dialogu.

– Nie będziemy próbować ustanawiać kompromisów, jeśli chodzi o podstawowe wartości. Musimy spotkać się w ocenie tego, co jest najważniejszą wartością i zasadą rządów prawa i musimy uzgodnić też, jak sprawić, by polski wymiar sprawiedliwości mógł być godzien zaufania wśród partnerów europejskich-podkreśliła.

Vera Jourova ujawniła również, o czym rozmawiała z szefem resortu sprawiedliwości, Zbigniewem Ziobrą.

– Prosiłam ministra Ziobrę o stworzenie wspólnej platformy technicznej, na której moglibyśmy dyskutować kolejne kroki, które będziemy podejmować. Zgodziliśmy się, że nie powinniśmy się nawzajem zaskakiwać, jakie mamy plany na przyszłość – tak, byśmy prowadzili otwarty dialog- powiedziała wiceszefowa KE, która rozmowę z ministrem oceniła jako „bardzo dobrą”, mimo iż w nie wszystkich kwestiach byli zgodni.

Komisarz zapewniła przy tym, że wszystkim rozmówcom powtarzała, iż reforma systemu sądownictwa jest kompetencją władz wewnętrznych, jednak wskazywała też, w których miejscach KE dostrzega problemy.

– Nie przyjechałam tylko po to, żeby rozmawiać o sądownictwie. Chciałam zobaczyć szerszy kontekst. Jestem głęboko przekonana, że UE potrzebuje Polski, a Polska potrzebuje UE- podkreśliła Vera Jourova, zapewniając też, że Unia wspiera Polskę w „wojnie informacyjnej”.

 

Źródło: TVP, media

Wczytuję ocenę...


Andrzej Duda zmienia Konstytucję -zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Wczytuję komentarze...
Najnowsze