Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Jarosław Zieliński: W Polsce powstaje siedziba międzynarodowej struktury odpowiedzialnej za bezpieczeństwo

ds 20:54 14 marca 2017
Jarosław ZielińskiTelewizja Republika
Gościem rozmowy "W punkt" był wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.

EUROPEJSKA STRAŻ GRANICZNA I PRZYBERZEŻNA W POLSCE

Frontex to struktura międzynardodowa, która ma za zadanie reagować wtedy, gdy naruszane są zewnętrzne granice Unii Europejskiej. Teraz funkcjonariusze tej służby we współpracy z innymi służbami (nie tylko polskimi) będą stacjonować niedługo w Warszawie, co daje nam większe bezpieczeństwo w razie potencjalnych zagrożeń. To znacząca i droga inwestycja a przy okazji miejsce zaturdnienia znajdzie ok 1000 osób – chodzi m.in. o Polaków.

Na szczęście Polska na razie nie potrzebuje tej pomocy ale w ramach Fonteksu oraz umów biletoralnych udzielamy jej innym krajom, tym, którzy w danym momencie potrzebują pomocy UE czy państw członkowskich. Uczestniczymy w takich misjach w Grecji oraz we Włoszech. Z zarządzenia jakie obowiązuje w tej chwili, wynika, że państwa członkowskie powinny pozostawać w stałej gotowości na wypadek zagrożenia i państwa te powinny móc wystawić 1500 funkcjonariuszy łącznie. Polska ma wystawiony kontygnent w liczbie 100 funkcjonariuszy i jesteśmy gotowi ich wystawić.

KONKRETNE DZIAŁANIA FRONTEXU

Siedziba w Warszawie będzie główną kwaterą dowodzącą europejską strażą – to duży prestiż i odpowiedzialność. Ta instytucja ma wspierać wzajemnie kraje, które w niej uczestniczą. W stolicy to również wzmocnienie bezpieczeństwa, ponieważ tutaj będzie się odbywało dowodzenia całą instytucją i zasobami, które mogą być wypróbowane w razie sytuacji nadzywczajnych, które – podkreślając – miały już miejsce w krajach zachodnich.

Bliskość tego obiektu ma istotne znaczenie dla Polski i Polaków.

KTO ZAPŁACI ZA INWESTYCJE?

Skarb Państwa zapewnił jedynie działkę pod budowę nowej siedziby służb. Frontex będzie ponosił koszty całkowitej budowy – wartość działki ma swój wymiar a co za tym idzie była dość droga ale to instytucja głównie zapłaci za całą inwestycje. Pierwsza tego typu inwestycja międzynarodowa na trwałe znalazła swoją pozycję w Warszawie co podkreśla nasz stosunek do UE oraz czynne uczestniczenie w procesie tworzenia i rozwijania wspólnoty. Ta decyzja i zaangażowanie świadczy również o tym, że głosy na temat ew. Polexitu są absurdalne, ponieważ czynne angażujemy się w ulepszanie Unii.

Bezpieczeństwo Polski i krajów UE jest bezcenne. Na tym nie wolno oszczędzać, poniważ w razie potencjalnego zagrożenia, kraj traci jeszcze więcej jeśli nie zainwestował odpowiednio w ochronę swoich granic czy odpowiednie służby, które będą stały na straży prawa powszechnie obowiązującego.

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze