Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Jan Żaryn: nie byłoby niepodległej Polski bez Jana Pawła II

PR 10:05 2 czerwca 2019
zrzut ekranu: youtube / Jan Paweł II Pielgrzymki do Polski
Senator Jan Żaryn powiedział, że dla komunistów pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski była informacją, iż duch katolicki i niepodległościowy w Polsce jest bardzo silny. Dziś przypada 40. rocznica rozpoczęcia pielgrzymki.

 

Parlamentarzyści przyjęli uchwałę upamiętniającą to wydarzenie, a także 30. rocznicę odrodzenia Senatu i częściowo wolnych wyborów do Sejmu. Profesor Żaryn podkreślił że te wydarzenia prowadziły do spełnienia marzeń Polaków o wolności.

- Nie byłoby niepodległej Polski bez Jana Pawła II i szczególnie ta pierwsza pielgrzymka była ważna, ponieważ katolicy zdali sobie sprawę, że jest ich tak wielu. Okazało się, że duch katolickiej Polski nie zaginął - powiedział profesor Żaryn. 

Senator podkreślił, że Ojciec Święty Jan Paweł II jednoznacznie identyfikował się z polskim narodem, jak sam to powiedział w roku 1987 - "mówił do nas i za nas".

- To była wielka lekcja, z jednej strony samoświadomości narodu, a z drugiej strony olbrzymia dawka także informacji dla władz komunistycznych, które w latach 80. zdały sobie sprawę, że Kościół w Polsce jest potężną siłą, która reprezentuje rzeczywiste interesy narodu polskiego - tłumaczył historyk. 

Pielgrzymka podczas, której Ojciec Święty wypowiedział słowa "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi. Tej ziemi!" miała szczególne znaczenie dla społeczeństwa polskiego. Doprowadziła do utworzenia "Solidarności" i późniejszego obalenia ustroju komunistycznego. 

Podczas pierwszej pielgrzymki do Polski Jan Paweł II odwiedził Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Kraków, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Oświęcim, Nowy Targ. 

 

Czytaj także:

„Raduj się, Matko Polsko”. 40 lat temu Jan Paweł II rozpoczął pierwszą pielgrzymkę do Polski niosąc "rewolucję ducha"

Źródło: IAR

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze