Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Jak komórki zapamiętują informacje? Nowe badania

JD 11:29 12 listopada 2020
Zdjęcie mózgu po badaniu rezonansem pexels.com/Anna Shvets
W jaki sposób zapisywana jest informacja o bodźcach w genomie komórki? Badania przeprowadzone przez Polaka rzucają nowe światło na ten proces. Wpływ na zapisywanie informacji może mieć kohezyna, czyli białkowy „spinacz” genomu.

Dr Wojciech Siwek z Uniwersytetu Oksfordzkiego opowiada o badaniu:

- Nie wiedzieliśmy, co dokładnie odpowiada za pamięć komórkową. Testowałem jakieś 50 różnych hipotez. Żadna nie znalazła potwierdzenia.

Finalnie dr Wojciech Siwek wpadł na ważny trop. Z badań, które przeprowadził wynika, że pamięć komórkowa wiążę się z kohezyną. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Molecular Cell.

Komórka mając kontakt z zewnętrznymi bodźcami, może uruchomić konkretne geny i zacząć produkować określone białka. Informacja o odpowiedzi na dany bodziec jest zapisywana w genomie. Dzięki zapisaniu informacji, kiedy dany bodziec wystąpi ponownie, komórka może dać silniejszą odpowiedź niż poprzednim razem.

Badania naukowców nie odpowiadają na razie na pytanie w jaki sposób kohezyna wpływa na pamięć komórkową, ale wiadomo, że odgrywa w nim pewna rolę.

- Gdybyśmy się nauczyli wpływać na pamięć transkrypcyjną i modyfikować ją, być może realna stałaby się kiedyś, w dalekiej przyszłości, terapia oparta na pamięci komórkowej. I udałoby się opracować skuteczniejsze sposoby zwalczania cyklicznych infekcji np. wirusa grypy. Albo opracować nowe sposoby zapobiegania nawrotom chorób nowotworowych - mówi dr Siwek.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze