Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Jacek Sasin: Budujemy w Polsce koncern multienergetyczny o globalnym zasięgu

RO 10:05 15 lipca 2020
Facebook Mateusz Morawiecki
- Orlen powinien być integratorem polskiego rynku energetycznego - mówił w "Sygnałach Dnia" na antenie Polskiego Radia Radia Jacek Sasin. Wicepremier zapowiedział kolejną fuzję - połączenie Orlenu i PGNiG.

- Dziś robimy dwa wielkie kroki w kierunku konsolidacji polskich firm energetycznych, które nie tylko będą się lepiej rozwijać ale i konkurować na rynku globalnym. Polsce zapewnią stabilizację dostaw i bezpieczeństwo energetyczne – powiedział wicepremier Jacek Sasin podczas konferencji prasowej dotyczącej projektów rozwojowych PKN Orlen.

Podpisując list intencyjny, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek oraz Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin potwierdzili, że wiodącą rolę w procesie konsolidacji kapitałowej i organizacyjnej płockiej spółki i PGNiG będzie pełnił PKN Orlen, jako podmiot mający przejąć kontrolę nad PGNiG.

PKN Orlen i Skarb Państwa zobowiązały się do podjęcia w dobrej wierze rozmów, których celem będzie przeprowadzenie transakcji. Na dzień podpisania listu intencyjnego model transakcji oraz jej harmonogram nie zostały jeszcze określone.

- Realizujemy marzenie śp. Lecha Kaczyńskiego – budowy wielkiej firmy europejskiej, która będzie mogła konkurować na całym świecie. Marki, z której Polacy będą dumni. Czempiona, który przyczyni się do skoku w badaniach i rozwoju, podniesie poziom bezpieczeństwa – zapowiedział wicepremier Sasin.

Zdaniem Ministra Aktywów Państwowych konsolidacja PKN Orlen i PGNiG, dwóch ważnych firm, będzie domykać ten rynek tworzenia multienergetycznego koncernu, działającego nie tylko na rynku paliw płynnych ale również gazu i w energetyce.

- Polska gospodarka dostaje dziś potężny impuls gospodarczy. To nie koniec. Wykonujemy dziś dwa kroki – nie tylko mamy otwartą zgodę na przejęcie Grupy LOTOS przez PKN ORLEN, ale otwieramy też drzwi do kolejnej konsolidacji. Rozpoczynamy proces przejęcia PGNiG przez PKN ORLEN – podkreślił Wicepremier Jacek Sasin. – Budujemy w Polsce koncern multienergetyczny o globalnym zasięgu. Konsolidacja spółek skarbu państwa to nasza odpowiedź na coraz bardziej wymagające otoczenie – dodał Wicepremier Sasin.

PKN Orlen ogłosił także, że otrzymał od Komisji Europejskiej warunkową zgodę na przejęcie Lotosu. Fuzja z Grupą LOTOS to ważny krok w kierunku budowy silnego, multienergetycznego koncernu o międzynarodowym potencjale, skutecznie konkurującego na wszystkich rynkach. Będzie on stanowić także fundament rozwoju gospodarczego. PKN Orlen stanie się kluczowym graczem nie tylko w regionie, ale i na świecie.

- Rozmowy z Komisją Europejską były długie, skomplikowane i nie były łatwe, ale nie boimy się wyzwań, które stoją przed nami, przed sektorem energetycznym, czy gospodarką – powiedział Wicepremier Jacek Sasin. – Te procesy, w których teraz uczestniczymy, prowadzą do jasno określonych celów. Ich realizacja będzie w stanie Polsce i Polakom zapewnić nie tylko bezpieczeństwo energetyczne, ale i znakomity rozwój polskiej gospodarki – dodał Sasin.

Po zgodzie Komisji Europejskiej na fuzję w pierwszym etapie odbędzie się odkup przez Orlen prawie 33 proc. akcji Lotosu od Skarbu Państwa. W drugim kroku ma nastąpić wezwanie do progu 66 proc. akcji. Docelowo Orlen mógłby przejąć 100 proc. akcji Lotosu.

Źródło: Polskie Radio/ Sygnały Dnia

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze