Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

IPN na tropie grobów ofiar "drugiego Katynia"

apu 7:42 26 listopada 2014
Telewizja Republika
Pion śledczy IPN zlokalizował miejsca leżące na drodze Giby–Rygol, gdzie mogą być pogrzebane ofiary obławy augustowskiej – pisze "Nasz Dziennik".

Prokuratorzy z białostockiego IPN przeprowadzili już rekonesans na tej leśnej drodze w Puszczy Augustowskiej. – Do eksperymentu procesowego związanego ze śledztwem ws. zbrodni popełnionych w lipcu 1945 r. w wyniku obławy augustowskiej doszło 21 listopada – potwierdza prok. Janusz Romańczuk z tamtejszego IPN.

Jak relacjonuje "NDz", świadek obecny podczas eksperymentu wskazał miejsca, gdzie mogą znajdować się zwłoki osób, które miały zostać zastrzelone przez sowietów podczas prób ucieczki z transportu.

W czynnościach dot. wskazanych miejsc na leśnej drodze Instytut Pamięci Narodowej chce wykorzystać zrobione krótko po wojnie zdjęcia lotnicze z Centralnego Archiwum Wojskowego. Następnie zapadnie decyzja o ewentualnym przeprowadzeniu w tych miejscach odwiertów archeologicznych – podaje IPN.

Według zeznań świadków w lipcu 1945 r. to właśnie tą trasą jeździły sowieckie ciężarówki przewożące osoby aresztowane w trakcie obławy. Później, po około godzinie, wracały już puste.


Źródło: PAP, dziennik.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze