Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Indonezja: morderstwo kleryka w Wigilię. Ciało znaleziono w rowie

ASy 15:30 29 grudnia 2020
Twitter/KatolikG
24 grudnia wieczorem w mieście Jayapura – stolicy indonezyjskiej prowincji Papua znaleziono leżące w rowie zwłoki katolickiego seminarzysty Zhage Sila. Miejscowa policja nie ustaliła sprawcy lub sprawców tej zbrodni.

Wiadomość ta wstrząsnęła wspólnotą katolicką zarówno w tej prowincji, jak i w całej Indonezji. Krajowy komisarz praw człowieka Beka Ulung Hapsara poprosił, aby “policja szybko zbadała sprawę i znalazła winnych tego zabójstwa”:

- Należy pilnie zastosować prawo w sposób równy i przejrzysty - powiedział komisarz.

Kondolencje społeczności

Diecezja Sorong-Manokwari, w której posługiwał Sil, otrzymała wiele kondolencji od przywódców religijnych i świeckich, potępiających z całą mocą ten okrutny czyn.

- Jestem wstrząśnięty jego niespodziewaną i tragiczną śmiercią. W przyszłym roku miał zostać wyświęcony na diakona, a wkrótce potem na kapłana diecezjalnego – powiedział ks. Johan, proboszcz z diecezji Jayapura, który znał osobiście zabitego kleryka.

Dodał, że był on osobą odważną, interesował się potrzebami innych i nie bał się zabierać głosu zwłaszcza wtedy, "gdy chodziło o sprawiedliwość”. Kapłan wyraził nadzieję, że szybko dotrą wiadomości na temat okoliczności jego śmierci.

Zhage Sil często angażował się w domaganie się sprawiedliwości dla swej prowincji. Piętnował rasizm wobec ludności papuaskiej. Wiadomość o zamordowaniu go szybko zaczęła krążyć w sieciach społecznościowych i ponownie zwróciła uwagę na bolesną sytuację indonezyjskiej Papui. W październiku br. świecki katolik Rufinus Tigau, katechista z dystryktu Intan Jaya, został tam zamordowany z zimną krwią bez powodu przez krajową służbę bezpieczeństwa.

Wezwanie do dialogu

Na początku grudnia stanowcze wezwanie do dialogu i pojednania w celu rozwiązania konfliktu w tym regionie wystosowało działających tam 147 indonezyjskich księży katolickich. Napiętnowali oni powtarzające się akty przemocy i ciągłe łamanie praw człowieka w tym kraju. 

Papua jest od wielu lat miejscem nieporozumień i konfliktów między ludnością, a rządem centralnym w Dżakarcie, który na dążenia separatystyczne mieszkańców odpowiada zwiększaniem tam obecności wojskowej, co z kolei jeszcze bardziej wzmaga napięcie.

Katolicka diecezja Manokwari-Sorong znajduje się w prowincji Papua Zachodnia (jednej z dwóch, na jakie dzieli się ta część Indonezji – druga to Papua), zajmuje powierzchnię 111 tys. km kw., zamieszkuje ją 761 tys. osób, z których prawie 79 tys. to katolicy.

Źródło: ekai.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze