Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

IMGW prosi o rozwagę. W górach może dojść do zamieci śnieżnych

AR 7:32 19 lutego 2021
Trzeba uważać, bo warunki w górach są niebezpieczne.Fot. Pixabay.com/@flyupmike
W piątek należy się spodziewać deszczu na zachodzie oraz śniegu w centrum i na wschodzie kraju. Natomiast w górach zamieci śnieżnych. - Ten opad powoli będzie zamieniał się w marznący, szczególnie w centrum Polski i wystąpi gołoledź, stąd kierowcy powinni być ostrożni na drogach - powiedział rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski.

W piątek rano i w ciągu dnia zachmurzenie będzie dużo większe, niż w czwartek.

- Od zachodu idzie coraz więcej chmur. Na wschodzie cały czas małe zachmurzenie, ale tam będzie najchłodniej - powiedział rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski.

Dodał, że rano będzie się też utrzymywać się mgła.

- Może się ona pojawić na południu oraz w centrum kraju i ograniczać widoczność do 200 metrów - podał.

Z kolei na zachodzie Polski będzie padać deszcz.

- W pierwszej połowie dnia tego deszczu będzie coraz więcej, a potem będzie się on przesuwał coraz bardziej na wschód, ale to nie będzie wielki opad. W centrum i na wschodzie może natomiast padać śnieg" - poinformował rzecznik IMGW.

Podkreślił również, że ten opad powoli będzie zamieniał się w marznący, szczególnie w centrum Polski, i wystąpi gołoledź, stąd kierowcy powinni być ostrożni na drogach.

Temperatura wyniesie od -4 stopnia Celsjusza na północnym-wschodzie kraju, w centrum około 3 stopni, a na południowym zachodzie do 9 stopni Celsjusza.

W górach będzie wiał wiatr z prędkością dochodzącą do 80 km/h, a na obszarach podgórskich do 60 km/h. Wystąpią tam także zawieje i zamiecie śnieżne.

- Trzeba uważać, bo warunki w górach są niebezpieczne. W Tatrach obowiązuje tzw. lawinowa trójka, więc śnieg jest mało związany i może samoistnie schodzić, a szlaki są oblodzone i zawiane, więc są tam duże zaspy. Jeżeli ktoś jedzie na południe to należy uważać, by nie wychodzić w wyższe partie gór - zaznaczył Walijewski. 

Źródło: PAP/IMGW

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze