Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Guzy zarzuca Unii Europejskiej brak elastyczności ws. brexitu. "Pokazuje teraz Wielkiej Brytanii: "macie co chcieliście""

am 15:55 14 marca 2019
Telewizja Republika
– Najważniejszą rzeczą jest zacieśnianie strategicznego partnerstwa ze Stanami Zjednoczonymi. Dążymy do zwiększenia amerykańskiej obecności w naszym państwie. Potrzebujemy tego – mówił ekspert ds. międzynarodowych Jarosław Guzy, będąc gościem w studio Telewizji Republika. Rozmowę poprowadziła red. Marlena Nowakowska.

Jacek Czaputowicz minister spraw zagranicznych przedstawił dziś w expose wygłoszonym przed prezydentem i posłami RP priorytety polskiej polityki zagranicznej. Wizyty w USA prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego, reakcja wobec agresywnej polityki Rosji, pomoc humanitarna ofiarom wojen oraz ochrona praw Polaków za granicą - to niektóre wyzwania MSZ w 2019 roku.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: Sprawdź, co planuje MSZ - priorytety dyplomacji w 2019 roku 

 

– Najważniejszą rzeczą jest zacieśnianie strategicznego partnerstwa ze Stanami Zjednoczonymi. Dążymy do zwiększenia amerykańskiej obecności w naszym państwie. Potrzebujemy tego. Widzimy, jak Rosja pozwala sobie na coraz więcej. Bezpieczeństwo naszego państwa to filar przyszłości – rozpoczął Guzy, odnosząc się do expose ministra Jacka Czaputowicza.

Brexit zmorą Brytyjczyków

Brytyjscy posłowie w Izbie Gmin będą głosować nad poprawką zakładającą organizację drugiego referendum w sprawie obecności Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

Zgodnie z obowiązującym harmonogramem Wielka Brytania powinna wyjść z Unii Europejskiej 29 marca. Tymczasem choć termin ten zbliża się wielkimi krokami, nadal nie uzgodniono warunków opuszczenia Wspólnoty. Po tym jak deputowani odrzucili warunki porozumienia wynegocjowane przez premier Theresę May oraz nie wyrazili zgody na tzw. twardy brexit, John Bercow, spiker Izby Gmin zadecydował o poddaniu pod głosowaniu poprawki dotyczącej organizacji drugiego referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

– Jest pytanie o czas i pozytywne wyjście. Oczy wszystkich są zwrócone na Wielką Brytanię; premier May jest w wyjątkowo trudnej sytuacji. W Izbie Gmin nie ma większości dla żadnego scenariusza. Unia Europejska po drugiej stronie pokazuje zdumiewający brak elastyczności. Rozumiem, że trzeba zgody 27 państw, ale mam wrażenie, że UE pokazuje teraz Wielkiej Brytanii: "macie co chcieliście". Chaos, chaos i jeszcze raz chaos – tłumaczył ekspert ds. międzynarodowych.

 "Gen. Scaparrotti chce stałej bazy USA w PL"

 

– Forma Fortu Trump jest drugorzędna. To był pewien gryps prezydenta, który się przyjął. Ewidentnie po wypowiedzi gen. Scaparottiego widać, że siły sojuszu muszą się wzmocnić. Generał dostrzega, że realne zagrożenie istnieje na wschodniej flance – podsumował gość.

 

Źródło: Telewizja Republika, Twitter

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze