Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Gronkiewicz-Waltz: Powstanie Warszawskie jest krwawym bratem transformacji sprzed 25 lat

ma 12:47 1 sierpnia 2014
Telewizja Republika
– Grób Nieznanego Żołnierza upamiętnia wiele pokoleń bezimiennych żołnierzy, którzy ginęli broniąc wolności. Wśród nich szczególne miejsce zajmują powstańcy warszawscy – mówiła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podczas uroczystości na pl. Piłsudskiego.

prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podczas uroczystości na pl. Piłsudskiego.

W 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego odbyła się uroczysta odprawa posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

– Godzina „W” nadchodzi. Siedemdziesiąt lat temu, 1 sierpnia, na ulice Warszawy wylegli tłumnie przeważnie bardzo młodzi, wspaniali pod każdym względem ludzie. Tak mogłaby się rozpoczynać całkiem pogodna historia. Ta jednak, której rocznicę dziś obchodzimy – wybuch powstania warszawskiego przeciwko okrutnej hitlerowskiej okupacji – kosztowała życie dwudziestu tysięcy wojskowych i prawie dwustu tysięcy cywilnych mieszkańców naszego miasta – powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

Prezydent stolicy przypomniała, że 1 sierpnia Polacy odwiedzają miejsca związane z trwającymi 63 dni walkami, m.in. groby warszawskich cywili i powstańców. – Odwiedzamy również Grób Nieznanego Żołnierza. To niezwykły pomnik o wyrazistej symbolice. Usytuowany jest w samym sercu naszego miasta i upamiętnia wiele pokoleń bezimiennych polskich żołnierzy. Wierni przysiędze składanej Polsce, ginęli, broniąc wolności – mówiła.

Jak podkreśliła, wśród tych żołnierzy szczególne miejsce zajmują powstańcy warszawscy. – Umierali od straszliwych ran w piwnicach i gruzach, i kanałach. A także – już po powstaniu – nadal walcząc o wolność, ale gdzieś z dala od Polski. Po powrocie do kraju czekały ich – jak i tych, którzy tu pozostali po wojnie – szykany ze strony komunistycznych władz. Dlatego wielu zdecydowało się więc pozostać na emigracji – powiedziała prezydent. Dodała, że powstańcy przyjechali na obchody rocznicy z całego świata m.in. Gwatemali, Australii czy Rosji.

– Składamy dziś pokłon niezwykłemu środowisku powstańców warszawskich. Ze świadomością ważną w obchodzonym w tym roku dwudziestopięcioleciu wolnej Polski, a Powstanie Warszawskie jest starszym bratem, niestety krwawym bratem, naszej pokojowej transformacji, która rozpoczęła się 25 lat temu – podkreśliła.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze