Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Gróbarczyk: Będziemy próbowali wstrzymać budowę Nord Stream 2

JP 13:50 2 sierpnia 2017
Telewizja Republika
– Działania, które podejmujemy mają jedno na celu, zahamowanie tej szkodliwej inwestycji, która przeczy integracji Unii i jej bezpieczeństwa energetycznego – mówił minister Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk, podczas „Rozmowy Poranka” w Polskim Radiu 24.

Minister zauważył, że – koncepcja bezpieczeństwa energetycznego UE mówi, że nie może następować koncentracja dostaw z jednego kierunku.(...) Tymczasem po wybudowaniu drugiej nitki Rosja będzie dostarczała 50 proc. gazu, to jest zdecydowanie pomieszanie koncepcji unii energetycznej – dodał.

– Mamy doświadczenia z obszaru budowy Nord Stream 1, gdy jako opozycja wykorzystaliśmy wtedy wszystkie możliwe sposoby, by zablokować tę inwestycję. Niestety ówczesny premier na konferencji z Angelą Merkel w Berlinie zgodził się na realizację – przypomina minister nawiązując do już istniejącego rurociągu omijającego Polskę.

Minister Gróbarczyk w rozmowie z Dorotą Kanią mówił również o wizjach rozwoju polskiego przemysłu stoczniowego – Dzisiaj rynek stoczniowy wygląda w ten sposób, że nie ma gdzie produkować tych statków, a polskie stocznie są wybitnie przygotowane do tego, by je uruchamiać na nowo i zacząć produkować. Drugi element to cały proces zleceń z ramienia polskich armatorów, którzy do tej pory budowali statki w Chinach, dzisiaj priorytetem jest to, by budowali w polskich stoczniach.

Mówił on także o planach budowy kanału żeglugowego, przez Mierzeję Wiślaną – Jesteśmy w ostatnim okresie przygotowania do inwestycji, projekt został wyłoniony, na początku września podamy lokalizację tego przekopu. Ten proces będzie trwał do przyszłego roku, gdy rozpocznie się budowa.

Wspomina on również drugą ważną planowaną inwestycję jakim będzie budowa tunelu pod Świnoujściem – to rzecz nie do pomyślenia, że w przypadku cofki, czy wysokiego stanu wody do Polski jedzie się przez Niemcy. Jest to inwestycja integracji Wyspy Uznam z Polską, która powinna nastąpić wiele lat temu – zauważył minister.

Źródło: polskieradio.p

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze