Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

GIF: monitorujemy sytuację związaną z brakiem dostępności leków

M.N. 12:32 10 lipca 2019
pixabay.com
Monitorujemy sytuację związaną brakiem dostępności leków w aptekach; w poniedziałek zostanie uruchomiona infolinia dla pacjentów na temat dostępności do leków i ich zamienników - powiedział w środę główny inspektor farmaceutyczny Paweł Piotrowski.

Piotrowski wskazał, że powodem problemów z dostępnością są m.in. "problemy produkcyjne" jednego z wytwórców. "Mamy informację, że ta kwestia została już w pewnym sensie naprawiona" - powiedział. Ponadto już w ubiegłym roku "nastąpiły pewne problemy związane z wytwórcami w Chinach".

Jak dodał, chodzi o leki związane ze schorzeniami tarczycy i cukrzycy. "Z naszych informacji wynika, że z tymi produktami nie powinno być większych problemów" - powiedział Piotrowski.

 

Jako kolejne przyczyny problemów wskazał nielegalny wywóz leków z Polski przez mafię lekową oraz kwestie związane z serializacją leków (od 9 lutego br. przedsiębiorcy mają obowiązek umieszczania na opakowaniach produktów leczniczych niepowtarzalnego identyfikatora oraz zabezpieczenia opakowania przed otwarciem).

 

Zaznaczył, że problem z dostępnością leków mają także inne kraje europejskie.

 

"Sytuacja jest monitorowana przez Państwową Inspekcję Farmaceutyczną i przez inne instytucje" - podkreślił Piotrowski.

 

Dodał, że od poniedziałku Narodowy Fundusz Zdrowia wraz z Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym uruchamia bezpłatną infolinię dla pacjentów, na temat dostępności do leków i ich zamienników.

Źródło: GIF, IAR, media

Wczytuję ocenę...
TAGI: leki, GIF


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze