Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Generał z zarzutami w radzie Muzeum Powstania Warszawskiego. "To przedziwna nominacja"

7:40 15 lutego 2019
GPC
Wczoraj, zdominowana przez po Rada Warszawy, przy głosach sprzeciwu PiS przegłosowała nowy skład rady Muzeum Powstania Warszawskiego. Szczególnie kontrowersje wzbudziło nazwisko Krzysztofa Bondaryka, byłego szefa ABW w rządzie Donalda Tuska, któremu w ubiegłym roku postawiono zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków.

 

Wczorajsze posiedzenie Rady Warszawy było burzliwe. Radni Prawa i Sprawiedliwości podkreślali, że kandydatura Krzysztofa Bondaryka do rady jest nie do przyjęcia.

– Kiedy zapytaliśmy na komisji kultury o to, dlaczego Krzysztof Bondaryk znalazł się w radzie, usłyszeliśmy, że wskazał go prezydent Rafał Trzaskowski. I kropka – mówił podczas dyskusji Piotr Mazurek z PiS.

Inni radni podkreślali, że nad byłym szefem służb ciążą zarzuty. Ponadto Michał Szpądrowski (PiS) ujawnił, że podległa Bondarykowi służba jest oskarżana o inwigilowanie jednej z radnych.

Politycy PO bronili jednak kandydatury Krzysztofa Bondaryka, tłumacząc, że w radzie jest dzisiaj pluralizm.

– My też mieliśmy uwagi do niektórych nazwisk, ale postanowiliśmy poprzeć uchwałę – mówił Jarosław Szostakowski z klubu PO.

Nie podał nazwiska, ale można domniemywać, że chodzi o Wojciecha Fałkowskiego, którego atakowała w minionym tygodniu „Gazeta Wyborcza”. Obecnego dyrektora Zamku Królewskiego, profesora historii, miało wykluczać to… że współpracował z Antonim Macierewiczem (od czasów KOR).

– Nie powinno być żadnych wątpliwości w kwestii kompetencji członków rady tak ważnej instytucji. Jakie doświadczenie ma pan Bondaryk, aby pełnić taką funkcję? – pyta w rozmowie z nami radny Dariusz Lasocki.

Oficjalne CV Bondaryka kończy się na 1990 r., gdy przestał być asystentem w Instytucie Historii PAN. Od tamtego czasu związał się ze służbami specjalnymi i pozostawał w służbie do 2016 r. W latach 2008–2013 był szefem ABW. To był czarny okres w działaniu służb w III RP. Agencja nie zdała egzaminu przy katastrofie smoleńskiej i całkowicie zawiodła na okoliczność afery Amber Gold. Służbie kierowanej przez Bondaryka zarzucano też inwigilowanie dziennikarzy.

– To przedziwna nominacja. Wydaje się, że ten kandydat nie ma odpowiednich kompetencji – mówi „Codziennej” Paweł Lisiecki, poseł PiS.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie".

 

 

 

 

Źródło: Jacek Liziniewicz / Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze