Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Gdańsk: Rekordowe 629 projektów do budżetu obywatelskiego 2021

RO 21:00 7 lipca 2020
Wikimedia Commons
Do ósmej edycji gdańskiego budżetu obywatelskiego zgłoszono rekordowe 629 propozycji, w tym 147 w kategorii zielonego budżetu. Na realizację zwycięskich projektów miasto przeznaczy łącznie ponad 18,4 mln zł.

Jak poinformowała Zuzanna Gajewska z Urzędu Miejskiego w Gdańsku, zgłoszone przez mieszkańców projekty dotyczą przede wszystkim rozwoju i ochrony terenów zielonych.

"W ogólnym zestawieniu utrzymana jest przewaga wniosków związanych z rekreacją i dbaniem o wspólną przestrzeń. Minął już czas dominacji projektów poświęconych remontom dróg czy chodników. Coraz więcej pojawia się oryginalnych, nieszablonowych propozycji, jak np. murale, wystawy, kompostowniki" - przekazała Gajewska

Wśród 692 zgłoszonych pomysłów jest m.in. budowa wodnych placów zabaw, utworzenie Gdańskiego Domu Dialogu, budowa dwu komorowych kompostowników przy każdej szkole podstawowej, instalacja radarowego wyświetlacza prędkości z zasilaniem solarnym na ul. Olsztyńskiej, projekt ogrodu sensoryczno - deszczowego w okolicy Szkoły Podstawowej 92 i boiska miejskiego na Zaspie, budowa kapliczki Maryjnej w dzielnicy Młyniska, organizacja w każdej dzielnicy Gdańska samoobsługowych jadłodzielni, nasadzenie drzew iglastych w rejonach miasta narażonych na smog, budowa teatru greckiego na południowo-wschodnim załomie Bastionu Wyskok. Wiele propozycji dotyczy pomocy wolno żyjącym kotom.

Projekty są do wglądu na stronie www.gdansk.pl/budzet-obywatelski. W najbliższych miesiącach będą one oceniane pod względem możliwości ich wykonania oraz sprawdzane pod kątem formalno-prawnym.

"Przed nami weryfikacja - sprawdzenie zachowania warunku dostarczenia wniosków z podpisami poparcia mieszkańców. To ważny, ustawowy warunek przyjęcia wniosku do dalszej oceny, którą będzie sprawdzenie m.in. kosztów projektu, możliwości realizacji czy zgodności z prawem. Ważnym elementem będzie też sprawdzenie czy projekty zostały prawidłowo zakwalifikowane jako dzielnicowe czy ogólnomiejskie. Doświadczenia z poprzednich lat pokazują, że wnioskodawcy często przypisują swoje projekty do nieodpowiedniej kategorii, więc można spodziewać się wielu zmian w tym zakresie" - wyjaśniła Zuzanna Gajewska.

Zatwierdzenie ostatecznej listy pomysłów zakwalifikowanych do budżetu obywatelskiego zaplanowano na drugą połowę października. Głosowanie nad propozycjami zgłoszonymi przez mieszkańców odbędzie się między 16 a 30 listopada. Wyniki zostaną ogłoszone 7 grudnia.

Łączna kwota budżetu obywatelskiego na 2021 rok to ponad 18,4 mln zł. Składa się na nią suma podstawowa w wysokości 18 mln zł, a pozostałe środki to fundusze, które pozostały w puli poprzedniej edycji budżetu.

Na projekty dzielnicowe przeznaczono 14,8 mln zł (każda z 35 gdańskich dzielnic ma wyznaczoną konkretną pulę środków uzależnioną od liczby mieszkańców). Na zadania ogólnomiejskie zarezerwowano ponad 3,6 mln zł.

Na pilotażową edycję zielonego budżetu wydzielono łącznie prawie 4 mln zł (2,8 mln pochodzić będzie z puli dzielnicowej, a pozostałe środki z puli ogólnomiejskiej).

Budżet obywatelski to wydzielona część budżetu miasta. O jego wydatkowaniu decydują mieszkańcy. Zgłaszają oni projekty, a następnie w głosowaniu wybierają najlepsze. Idea powstała w brazylijskim mieście Porto Alegre jako inicjatywa oddolna mieszkańców.

Gdańsk wprowadził budżet obywatelski w 2014 r. W pierwszej edycji miasto przeznaczyło na ten cel 9 mln zł. W głosowaniu na projekty zgłoszone do pierwszej edycji budżetu obywatelskiego wzięło udział ponad 51 tys. mieszkańców, czyli 13,6 proc. wszystkich uprawnionych. W sumie głosować mogło 375 tys. osób. Do realizacji wybrano wówczas 28 projektów.

Źródło: WNP, PAP

Wczytuję ocenę...


Andrzej Duda zmienia Konstytucję -zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Wczytuję komentarze...
Najnowsze